دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 1389 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammad-Zadeh M, Chabok A, Mousavi-Khattat M, Masoudi-Asl I, Karimlou M. Study of the Differences between Current and Favorite Organizational Culture from the View of Employees of Governmental Daily Rehabilitation Centers of Tehran. jrehab 2011; 11 (4) :83-88
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-849-fa.html
محمدزاده مرجان، چابک علی، موسوی‌خطاط محمد، مسعودی‌اصل ایروان، کریملو مسعود. بررسی فرهنگ سازمانی موجود و مطلوب از دیدگاه کارکنان مراکز روزانه سازمان بهزیستی شهر تهران . مجله توانبخشی. 1389; 11 (4) :83-88

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-849-fa.html


1- گروه مدیریت توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (7236 مشاهده)

هدف: هدف از طرح و اجرای این تحقیق ارزیابی سه روش متداول ورزش درمانی در بیماران مبتلا به کمر درد و مطالعه چگونگی تاثیر هریک از این ورزش ها بر شدت درد و در صد ناتئانین ناشی از کمر درد است.

روش بررسی: این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی بر روی 25 بیمار مبتلا به کمر درد مزمن مکانیکی با شرایط شغلی یکسان انجام شد. میزان شدت درد توسط جدول ارزیابی عددی درد ، و درصد ناتوانی ناشی از کمردرد توسط پرسشنامه اوسوستری مورد ارزیابی قرار گرفت. میزان اعتبار داده ها نیز بوسیله آزمون کندال محاسبه شد. افراد مورد تحقیق به سه زیر گروه ه تقسیم شدن به گونه ای که میانگین متغیرها در سه گروه، اختلاف معننی داری با یکدیگر نداشتند. گروه اول با تعداد 8نفر ورزش های ویلیامز را انجام دادند و گروه دوم با تعداد 7 نفر ورزش های مکنزی، و گروه سوم با تعداد 10 نفر بودند که ورزش های ثبات دهنده را انجام  دادند. طبق برنامه هر گروه طی دو مرحله 6 هفته ای (6 هفته اول 6 روز در هفته و در 6 هفته دوم 3 روز در هفته-یکروز در میان) و در مجموع آزمون های نویلکاکسون – فریدمن – کروسکال والیس و منویتنی انجام شد.

یافته ها: نتایج به دست آمده نشان دادند که ورزش های انجام شده در هر سه گروه با کاربرد وزش های تقیتی عضلات ستون فقرات می توانند بر کاهش درد بیماران موثر باشند. البته زمان و سرعت کاهش درد، درصد ناتوانی و ماندگاری تاثر ضد درد در گروهی که ورزش های ثبات دهنده را انجام داد با دو گروه دیگر اختلاف معنی دار وجود داشت(p=0.0I)

نتیجه گیری: بنابراین در هر سه روش درمانی درد بیمار کاهش می یابد، لیکن ورزش های ویلیامز و مکنزی  همیشه در شرایط استاتیک انجام می شوند و یک گروه عضلانی خاص را تقیت می کنند، اما در ورزش های ثبات دهند، علاوه تقویت عضلات در شرایط استاتیک تقویت عضلات، در شرایط دینامیک نیز صورت می گیرد. بیمار از شرایط انجام تمرینات سبک به سمت تمرینات سنگین، و نهایت به سوی بهبود شرایط تعادل از دست رفته پیش می رود، به همین دلیل انجام این ورزش ها علاوه بر تسریع در کاهش درد موجب بهبود شرایط ذهنی فرد، بهبود اعتماد به نفس و در نهایت کاهش درصدر ناتوانی ناشی از کمردرد می شود.

متن کامل [PDF 359 kb]   (2007 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1390/4/1 | پذیرش: 1394/7/21 | انتشار: 1394/7/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه آرشیو توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb