دوره 23، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1401 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Daneshmandi H, Payandeh M, Mohammad Ashour Z. The Effect of Neuroplasticity of the Brain on the Incidence of Anterior Cruciate Ligament Injury and the Effect of Injury this Ligament on Brain Function And Structure (Systematic Review). jrehab. 2022; 23 (2)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2934-fa.html
دانشمندی حسن، پاینده مصطفی، محمد عاشور زاهر. بررسی تاثیر نوروپلاستیسیتی مغز در بروز آسیب رباط متقاطع قدامی و تاثیر آسیب این رباط بر عملکرد و ساختار مغز (مقاله مروری نظام مند). مجله توانبخشی. 1401; 23 (2)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2934-fa.html


1- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
2- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران. ، paradise.gheshm2011@gmail.com
چکیده:   (549 مشاهده)
هدف: هدف از تحقیق حاضر بررسی تاثیر نوروپلاستیسیتی مغز بر بروز آسیب رباط متقاطع قدامی و هم چنین تاثیر آسیب این رباط بر عملکرد و ساختار مغز قبل از بازسازی رباط، بعد از بازسازی رباط و بعد از یک دوره توانبخشی بود.
روش‌ها : در این تحقیق سعی شد مطالعات انجام شده در زمینه موضوع تحقیق از سال 1980 تا  2021 جمع آوری شود. در همین راستا وب سایت‌های پابمد، اسکوپوس، وب آو ساینس، گوگل اسکالر، ساینس دایرکت، مد لاین، پدرو، سینال، اسپورت دیسکاس و کاکرین دیتابیس و هم چنین پایگاه‌های اطلاعات علمی داخلی مورد استفاده قرار گرفت، و از کلید واژه‌های فارسی و انگلیسی مرتبط با موضوع تحقیق برای جستجوی مقالات استفاده شد.
یافته‌ها : با توجه به روش جستجو 65 مقاله یافت شد که در انتها با توجه به معیارهای ورود و خروج، 24 مقاله به صورت نهایی مورد بررسی قرار گرفت. از 24 تحقیق،  5 تحقیق، تاثیر عملکرد مغز را، بر بروز آسیب رباط متقاطع قدامی بررسی کرده بودند. نتایج این تحقیقات آینده نگر این بود که مغز افرادی که بعدا دچار پارگی این رباط شدند به نسبت افرادی که دچار آسیب نشدند به خصوص در قسمت حسی حرکتی قشر مغز و مخچه متفاوت بود که باعث بروز خطا در هنگام برنامه‌ریزی حرکتی در مغز این افراد می‌شد. 10 مقاله‌ی دیگر هم که برعکس تاثیر یک رباط متقاطع قدامی آسیب دیده قبل از بازسازی را بر عملکرد و ساختار مغز مورد بررسی قرار داده بودند، به این نتیجه رسیدند که حداقل دو هفته بعد از آسیب، تغییراتی در سطح قشر حسی و قشر حرکتی مغز ایجاد می‌شود که بعد از یک سال این تغییرات ساختاری و عملکردی به صورت گسترده‌ایی در افراد آسیب دیده به نسبت افراد سالم افزایش یافت. هم چنین این تحقیقات ثابت کردند که ناکارآمدی رباط و هم چنین آسیب دیدگی گیرنده‌های مکانیکی باعث سازماندهی مجدد در سیستم عصبی مرکزی می‌شود. هم چنین یکی از مهمترین یافته‌ها در این قسمت این بود که در افراد آسیب دیده به نسبت افراد سالم فعالیت کنترلی مناطق حرکتی - بینایی، و نیاز این افراد به بازخورد بینایی افزایش یافته است. 7 مقاله‌ای دیگر که این تغییرات را بعد از بازسازی رباط بررسی کرده بودند به این نتیجه رسیدند نه تنها نوروپلاستیسیتی مغز یا تغییرات عملکردی و ساختاری حاصل از آسیب به حالت عادی برنگشت بلکه علی رغم بازسازی، بعد از مدتی این تغییرات منفی افزایش نیز پیدا کرد. نتیجه دو مقاله‌ی دیگر که این تغییرات را بعد از یک دوره تمرینات توانبخشی رایج مورد بررسی قرار داده بودند به این نتیجه رسیدند که تغییرات عملکردی و ساختاری و تحریکات کورتیکواسپینال این افراد به نسبت افراد سالم نه تنها پا برجا بلکه در حال افزایش بود.
نتیجه گیری نتایج تحقیقات گذشته نشان داد تغییرات ایجاد شده در مغز بعد از آسیب، نه تنها بعد از بازسازی رباط متقاطع قدامی باقی می‌ماند بلکه حتی بعد از آن نیز افزایش می‌یابد. و در انتها نتایج تحقیق حاضر نشان داد که تمرینات توانبخشی رایج که تمرکز اصلی آنها بر روی برطرف کردنِ تغییرات عملکردی و ساختاری ایجاد شده در مغز نیست نمی‌تواند این نوروپلاستیستی منفی ایجاد شده بعد از آسیب که یکی از عوامل مهم آسیب ثانویه و عوارض بعدی است را بر طرف کند. نتیجه گیری نهایی مقاله این است که در تدوین تمرینات پیشگیری از آسیب رباط متقاطع قدامی و هم چنین تمرینات توانبخشی بهتر است در کنار تمرینات رایج، از اصول جدید یادگیری حرکتی و تمرینات مرتبط با بازخورد بینایی در راستای برطرف کردن نوروپلاستیستی منفی ایجاد شده در مغز و ایجاد نوروپلاستیسیتی مثبت برای حمایت از این رباط استفاده شود.
 
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
دریافت: 1400/3/26 | پذیرش: 1400/7/26 | انتشار: 1401/4/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه آرشیو توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb