دوره 23، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1401 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Giti A, Golchin M, Feizabadi M, Faraji Z, Zarei A. Evaluation of Scientific Outputs of University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences in Scopus Citation Database Among Type II Universities. jrehab. 2022; 23 (2)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2627-fa.html
گیتی آناهیتا، گلچین مرضیه، فیض آبادی منصوره، فرجی زهرا، زارعی عاطفه. بررسی بروندادهای علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در پایگاه استنادی اسکوپوس در میان دانشگاه‌های تیپ دو. مجله توانبخشی. 1401; 23 (2)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2627-fa.html


1- علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشکده بهداشت ، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان ، ایران
2- علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران ، golchinlib@yahoo.com
3- علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران
4- علم اطلاعات و دانش‌شناسی، معاونت تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
5- علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (566 مشاهده)
هدف: امروزه سازمان‌ها و موسسات برای اطمینان از حرکت در راستای اهداف و ماموریت‌های خود، نسبت به ارزیابی عملکرد خود اقدام می‌کنند، در این میان، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی از طریق تحلیل بروندادها و تولیدات علمی خود، میزان موفقیت خود در زمینه دستیابی به اهداف خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. پژوهش حاضر با هدف بررسی بروندادهای علمی، همکاری‌های نویسندگان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در بانک اطلاعاتی اسکوپوس از آغاز بکار فعالیت این دانشگاه در پایگاه در مقایسه با 5 دانشگاه تیپ دو انجام شد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش با استفاده از تکنیک‌های علم‌سنجی، در تاریخ 5 ژوئن 2021 به مطالعه و مقایسه تولیدات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با سایر دانشگاه‌های تیپ دو در پایگاه اسکوپوس پرداخته‌است. این اطلاعات بدون اعمال هیچ محدودیتی از پایگاه اسکوپوس استخراج شد و سپس با استفاده از scop2wos به قالب قابل تحلیل در نرم‌افزار Sci² Tool تبدیل گردید. پس از آن خروجی نرم افزار Sci² Tool با استفاده از نرم افزار VOSviewer به‌صورت نمودار ترسیم شد.
یافته‌ها: در این جستجو کلیه اطلاعات مربوط به شش دانشگاه علوم پزشکی گلستان، قزوین، سمنان، همدان، زنجان و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مورد بررسی و جستجو قرار گرفت. اما چون محور اصلی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می‌باشد در ابتدا اطلاعات این دانشگاه ارائه گردید. در این جستجو  مدرک مربوط به این دانشگاه شناسایی شد، میانگین تعداد نویسندگان مقالات 9 نویسنده ‌است و بیشترین همکاری علمی با کشورهای آمریکا، انگلستان و سوئد بود. پژوهشگران این دانشگاه هم‌تألیفی قابل توجهی نیز با یکدیگر داشته‌اند. براساس رتبه کشوری این دانشگاه در مرتبه 23 و قبل از دانشگاه‌های همدان و گلستان قرار دارد. و از نظر تعداد مدارک منتشر شده بعد از دانشگاه همدان در مقام دوم قرار دارد. میزان همکاری بین‌المللی این دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاه‌های مورد مقایسه می‌باشد.
نتیجه‌گیری: بررسی‌ها نشان می‌دهد سیاست‌گذاری علمی دانشگاه در جهت افزایش کمی تولید علم در طی سال‌ها موفق عمل کرده و از نتایج بدست آمده پیشنهاد می‌شود در راستای ایجاد روابط علمی با سایر دانشگاه‌ها در سطح ملی و بین‌المللی در جهت تشویق نویسندگان اهتمام بیشتری انجام گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/2/8 | پذیرش: 1400/8/4 | انتشار: 1401/4/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه آرشیو توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb