XML English Abstract Print


1- عضو هیات علمی گروه کاردرمانی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، ایران ، azade.riyahi@yahoo.com
2- . دکتری تخصصی کاردرمانی، گروه آموزشی کاردرمانی، مرکز علوم سلامت، دانشگاه کویت، کویت. مرکز تحقیقات اعصاب اطفال، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
3- آمار زیستی، گروه آمار، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
چکیده:   (110 مشاهده)
سابقه و هدف: خانواده به عنوان مرکز و هسته ی اصلی مراقبت هاست، لذا موثرترین خدمات آنهایی هستند که بر نقش خانواده در درمان تاکید می کنند. لذا هدف از این مطالعه، بررسی نحوه ارایه خدمات خانواده محور توسط کادر درمانی و توانبخشی است که به خانواده ها و کودکان خدمات ارایه می نمایند.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه، 150 نفر از ارائه دهندگان خدمات درمانی و توانبخشی شامل پزشکان، پرستاران، ماماها، متخصصین بهداشت عمومی و درمانگران شرکت نمودند. با استفاده از نسخه فارسی پرسشنامه "سنجش فرآیند مراقبت برای ارایه دهندگان خدمت (MPOC-SP) ، شرکت کنندگان نظرات خود را ارایه کردند. داده های حاصل توسط نرم افزارIBM SPSS 22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج این تحقیق نشان داد که نمره مولفه های های "نشان دادن حساسیت بین فردی"، "ارائه ی اطلاعات کلی" و همچنین میانگین نمره کل در مراکز خصوصی به لحاظ آماری معنادار و بالاتر از مراکز دولتی بود. میانگین همین مولفه ها بهمراه مولفه "رفتار محترمانه با مردم" در گروههای مختلف سنی دریافت کننده خدمت و نیز در رشته های مختلف ارائه دهنده خدمت با یکدیگر اختلاف معنادار آماری نشان داد. در مورد امتیاز حیطه های مختلف پرسشنامه، حیطه "رفتار محترمانه با مردم"و حیطه "نشان دادن حساسیت بین فردی" به ترتیب بیشترین و کمترین امتیاز را کسب کردند.استنتاج: پاسخ های ارائه دهندگان خدمت نشان داد که مراکز درمانی و توانبخشی از لحاظ رفتار محترمانه با مراجعین خوب عمل می کنند ولی ارائه اطلاعات کلی و نشان دادن حساسیت بین فردی جز زمینه های نسبتا ضعیف بوده است که میانگین این مولفه ها و همچنین میانگین نمره کل پرسشنامه در رشته های توانبخشی بالاترین میزان را داشت و بعد از آن به ترتیب رشته های پزشکی و دیگر رشته های کادر درمانی حائز رتبه بودند. لازم است که آموزش کادر درمانی و توانبخشی بر حیطه هایی که ضعیف بوده است بیشتر متمرکز شود تا بدین ترتیب بتوان کیفیت خدمات مبتنی بر خانواده را افزایش داد.

 
متن کامل [DOCX 98 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb