XML English Abstract Print


1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان ، zareei.h@yahoo.com
چکیده:   (43 مشاهده)
هدف. آسیب بخش‌هایی از عصب حلزونی- دهلیزی نه‌ تنها موجب کم شنوایی و ناشنوایی حسی- عصبی می‌شود، بلکه ممکن است به‌ واسطه آسیب به بخش وستیبولار این عصب با مشکلات تعادلی نیز همراه باشد و این دلیلی است که در پی آن افراد کم‌شنوا و ناشنوا با مشکل تعادل روبرو هستند. با توجه به توسعه روزافزون ورزش معلولین و به‌ ویژه ناشنوایان که به ‌عنوان بخشی از افراد فعال جامعه محسوب می‌شوند، لازم است مطالعات دقیقی در مورد تعادل ناشنوایان که بخش مهمی از فعالیت‌های روزمره و عملکردهای ورزشی است انجام شود. لذا این تحقیق در نظر دارد به طور کلی مهارت‌های تعادلی افراد ناشنوا را در مقایسه با همتایان عادی مورد بررسی قرار دهد.
روش بررسی. در این مطالعه، مرور جامعی در رابطه با بررسی تعادل در ناشنوایان از طریق جستجو در پایگاه‌های ,Science Direct PubMed، EMBASE، COCHRANCE REVIEW، TRIP،pedro، CINAHL و Google Scholar با کلیدواژه‌های Deaf،,Postural control in Deaf Hearing Loss، Deafness، Balance، Balance in Deaf و همچنین در پایگاه های فارسی MAGIRAN، IRANDOC، IranMedex، MedLib، SID، Google Scholar با کلیدواژه‌ای تعادل در ناشنوایان، کنترل پاسچر در ناشنوایان، ناشنوا، ناشنوای مادرزادی و تعادل از سال 1932 تا ژوئن 2018 صورت گرفت. علاوه بر این، جستجوی دستی و بررسی کامل منابع مقالات برای یافتن مقالاتی که از طریق جستجوی الکترونیکی یافت نشدند انجام شد. مقالات با عناوین English language،Persian language،human، Original article و Review article محدود شدند. پس از گردآوری نتایج جستجو، ابتدا عنوان و سپس خلاصه مقالات مطالعه شد. چنانچه مقالات با معیار ورود و خروج همخوانی داشت؛ از نتایج آنها در مطالعه مروری استفاده و در غیر این صورت کنار گذاشته می‌شد.
یافته‌ها. بر اساس معیارها و اهداف تحقیق، 51 مقاله پس از مراحل ارزیابی انتخاب گردید. 48 مقاله به‌صورت متن کامل و مابقی به‌صورت خلاصه فراهم شد. به طور کلی در سه حالت مختلف 1) مقایسه تعادل ناشنوایان در مقایسه با همتایان عادی، 2) تأثیر سن بر تعادل ناشنوایان و 3) تأثیر پروتکل‌های تمرینی بر تعادل ناشنوایان، به بررسی تعادل ناشنوایان پرداخته بودند.
نتیجه‌گیری. به نظر می‌رسد که ناشنوایان در مواقعی مشکل تعادل دارند که اطلاعات سیستم دهلیزی تنها منبع حسی موجود باشد؛ ولی در شرایطی که اطلاعات سیستم‌های حس عمقی و بینایی در دسترس ناشنوایان باشد، مشکل تعادل در مقایسه با همتایان عادی ندارند. همچنین مطالعات مختلف نشان دادند که ناشنوایان با افزایش سن نقص تعادلی ناشی از سیستم دهلیزی را با سیستم‌های بینایی و حس عمقی جبران می‌کنند و به نظر می‌رسد که سیستم‌های بینایی و حس عمقی ناشنوایان بهتر و یا برابر با همتایان سالم خود باشند؛ اما هنوز مشخص نشده است که در ناشنوایان کدام سیستم حسی با افزایش سن غالب می‌شود؛ و بهتر از سیستم‌های دیگر به حفظ تعادل ناشنوایان کمک می‌کند. همچنین مرور مطالعات نشان داد که همه برنامه‌های تمرینی و پروتکل‌های توانبخشی تأثیر مثبتی بر تعادل ناشنوایان دارد، اما اینکه کدام برنامه‌های تمرینی تأثیر بهتر و ماندگار طولانی بر تعادل ناشنوایان دارند، هنوز مشخص نشده است و مطالعات کمی در این حیطه انجام شده است. علاوه بر این؛ استفاده از آزمون‌های تعادلی که با آن به بررسی تعادل و همچنین میزان تأثیرگذاری پروتکل‌های تمرینی بر تعادل پرداخته می شود، همانهایی است که در دیگر گروه‌های جامعه استفاده می شود و این ممکن است برای اندازه‌گیری تعادل ناشنوایان نامناسب باشد، چون هنوز مشخص نشده است که ناشنوایان از چه راهبرد‌های حرکتی برای حفظ تعادل خود استفاده می کنند؛ بنابراین برای نتیجه‌گیری نهایی در مورد تعادل ناشنوایان باید مطالعات پایه در مورد آزمون های مناسبی که با آن بتوان تعادل ناشنوایان را به درستی اندازه‌گیری کرد، انجام داد تا بتوان گزارش‌های دقیق و با کیفیت بالا در مورد تعادل ناشنوایان ارائه داد.
 
متن کامل [DOCX 126 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb