دوره 23، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1401 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami Matin B, Kazemi Karyani A, Soltani S, Akbari S, Toloui Rakhshan S, Mohammadi Moghadam M. The Association of Health System Functions With Down Syndrome Prevalence and Mortality Across World Countries. jrehab. 2022; 23 (2)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2983-fa.html
کرمی متین بهزاد، کاظمی کریانی علی، سلطانی شاهین، اکبری شهرام، طلوعی رخشان شیوا، محمدی مقدم مرضیه. ارتباط کارکردهای نظام سلامت با شیوع سندرم داون و مرگ و میر های ناشی از آن در کشورهای جهان. مجله توانبخشی. 1401; 23 (2)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2983-fa.html


1- مرکز تحقیقات عوامل محیطی موثر بر سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل محیطی موثر بر سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران. ، sh-soltani@alumnus.tums.ac.ir
3- دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
چکیده:   (534 مشاهده)
اهداف: سندرم داون یا تریزومی 21 یکی از رایج ترین اختلالات کروموزومی انسانی می باشد که عملکرهای شناختی و مهارت های ارتباطی و رفتاری افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در سطح کلان، عوامل مختلفی می توانند بر شیوع و مرگ و میر ناشی از سندرم داون در کشورهای جهان نقش داشته باشند. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط کارکردهای نظام های سلامت با شیوع و مرگ و میر ناشی از سندرم داون در کشورهای جهان بود.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه مقطعی بود که از طریق تحلیل ثانویه داده‌های موجود انجام گرفت. داده‌های مربوط به 202 کشور در شش منطقه جهان (آفریقا، مدیترانه شرقی، جنوب شرق آسیا، غرب اقیانوس آرام، اروپا و آمریکا) در سال 2019 تحلیل شد. در این مطالعه از آزمون رگرسیون خطی به منظور شناسایی تعیین کننده های شیوع و مرگ و میر ناشی از سندرم داون در نظام های سلامت استفاده شد. متغیرهای مستقل در این مطالعه بر اساس چارچوب سازمان جهانی بهداشت در مورد کارکرد های نظام های سلامت انتخاب شدند. بر این اساس دو کارکرد تامین مالی و تولید منابع که به عنوان ورودی یک نظام سلامت شناخته می شوند وارد مدل شدند. متغیرهای مربوط به کارکرد تامین مالی (بر اساس برابری قدرت خرید) عبارت بودند از سرانه هزینه های دولتی سلامت، سرانه هزینه های خصوصی سلامت و سرانه هزینه های خارجی سلامت. متغیرهای مربوط به تولید منابع بر اساس داده های موجود شامل میزان پرستار و ماما، پزشک عمومی، پزشک متخصص، دندانپزشک، داروساز و فیزیوتراپ می شد. متغیر وابسته در این مطالعه شیوع و میزان مرگ و میر ناشی از سندرم داون در کشورهای جهان بود. در این مطالعه هزینه‌های سلامت بر اساس برابری قدرت خرید بیان شده‌اند. برای تحلیل داده ها از نرم افزار STATA نسخه 14 استفاده شد.  
یافته‌ها: منطقه آفریقا و کشورهای کم درآمد دارای بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از سندرم داون و منطقه اروپا و کشورهای با درآمد بالا به طور کلی دارای بالاترین میزان شیوع سندرم داون بودند. بر اساس داده های موجود شیوع سندرم داون و مرگ میر ناشی از آن در ایران در سال ۲۰۱۹ به ترتیب حدود ۳۱/ ۲۹  و 0/34 در 100 هزار نفر جمعیت بود که در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا دارای شیوع کمتر و میزان مرگ و میر بیشتری بود. روند بیست ساله شیوع سندرم داون در ایران در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا از سال 2000 تا 2019 همواره کمتر بوده و در مقابل میزان مرگ و میر ناشی از سندرم داون در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا در طول سال های مورد بررسی همواره بیشتر بوده است. تحلیل رگرسیون خطی نشان داد که سرانه هزینه های دولتی (0/001 P< ،β=0/385) و خصوصی سلامت (0/02= P ،β=0/354)  مهم ترین پیش بینی کننده شیوع سندرم داون و دو متغیر میزان پرستار و ماما (0/014 P=،β=-0/607) و تعداد پزشک متخصص (0/025 P=، β=-0/420) مهم ترین تعیین کننده های مرگ و میر ناشی از سندرم داون در نظام های سلامت جهان بودند.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که بالابودن میزان تامین مالی در نظام های سلامت می تواند نقش مهمی در افزایش شیوع سندرم داون در کشورها داشته باشد. در طرف مقابل تولید منابع(پرستار و پزشک متخصص) می تواند به طور معنی داری مرگ و میر های ناشی از سندرم داون را در یک نظام سلامت پیش بینی نماید. سازمان های بین المللی و دولت ها بایستی امکان بهره مندی عادلانه گروه های آسیب پذیر به خدمات سلامت را در کشورهای کم درآمد پایش کرده و اقدامات مورد نیاز را در جهت افزایش کیفیت زندگی این افراد در دستور کار خود قرار دهند.  همچنین سیاستگذاران سلامت در ایران می توانند از طریق اصلاح و بهبود پوشش های بیمه ای و توزیع عادلانه منابع گام مهمی در جهت افزایش امید به زندگی افراد مبتلا به سندرم داون بردارند.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1400/5/29 | پذیرش: 1400/7/27 | انتشار: 1401/4/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه آرشیو توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb