دوره 21، شماره 4 - ( زمستان - در حال انتشار 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Iravani M, Riahi L, Abdi K, Tabibi S J. A Comparative Study of the Rehabilitation Services Systems for People With Disabilities. jrehab. 2020; 21 (4)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2806-fa.html
ایروانی محسن، ریاحی لیلا، عبدی کیانوش، طبیبی سیدجمال الدین. بررسی تطبیقی نظام های ارایه خدمات توانبخشی به معلولان. مجله توانبخشی. 1399; 21 (4)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2806-fa.html


1- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران. ، l.riahi@srbiau.ac.ir
چکیده:   (264 مشاهده)
مقدمه: ارائه خدمات توانبخشی مطلوب به معلولان همواره از دغدغه­ های مهم نظام سلامت در جهان محسوب می ­گردد. شناسایی نظام­ های توانبخشی معلولان برای سیاست­گذاران و متولیان سلامت و توانبخشی یک ضرورت اجتناب­ ناپذیر است. در این میان پرداختن به مطالعات تطبیقی و بهره­ مندی از تجارب­ کشورهای موفق بسیار مفید خواهد بود. این مطالعه با هدف مقایسه تحلیلی نظام­ های ارائه خدمات توانبخشی به معلولان در ایران با سایر کشورهای مطرح در زمینه توانبخشی طراحی و اجرا گردید.
روش بررسی: این پژوهش به­ صورت تطبیقی در سال 1399 انجام گردید. جهت تعیین چارچوب مقایسه جامعه پژوهش از چهار بعد عملکرد نظام­ های سلامت بر مبنای گزارش سال 2000 سازمان جهانی بهداشت به­ عنوان الگو استفاده شد و نه کشور در ابعاد تولیت، تولید منابع، تامین مالی و تدارک خدمات مورد مقایسه قرار گرفتند. یافته ­های به ­دست آمده از هر کشور به تفکیک ابعاد مذکور در جداول تطبیقی ارائه گردید. الگوی مورد استفاده در این مطالعه، الگوی بِرِدی و هیلکر بود که چهار مرحله توصیف، تفسیر، همجواری و مقایسه را در مطالعات تطبیقی مشخص می­ کند. در پژوهش حاضر، نمونه­ گیری هدفمند مورد استفاده قرار گرفت. جامعه آماری شامل نظام­ های توانبخشی در جهان بود و نمونه پژوهش نظام توانبخشی کشورهای ایران، چین، ترکیه، هندوستان، آمریکا، مکزیک، آلمان، انگلیس و آفریقای­ جنوبی بودند. ملاک­ های ورود بر حسب دسته ­بندی جغرافیایی، انتخاب حداقل یک کشور از قار­­ه ­های آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا و بر حسب مدل کارکردی سازمان جهانی بهداشت، قابل دسترس بودن داده ­های مربوط به ابعاد چهارگانه عملکرد نظام­ های سلامت بود.
یافته ­ها: نتایج مطالعه نشان داد، تولیت توانبخشی معلولان در نظام ارائه خدمات توانبخشی در ایران با سازمان بهزیستی بوده، ولی در اغلب کشورها وزارت سلامت متولی توانبخشی معلولان بود. از نظر تولید منابع، تمامی کشورهای مورد مطالعه در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص از طریق نظام دانشگاهی اقدام ­می­ نمودند. همچنین در ایران، هندوستان و مکزیک دسترسی به داده ­های ملی جامع به طور کامل وجود نداشت، ولی در آمریکا، آلمان، چین، آفریقای ­جنوبی و ترکیه این بستر جهت برنامه­ ریزی و سیاست­گذاری فراهم بود. تامین مالی در کشورهای آلمان، آمریکا، چین و ترکیه بیشتر از طریق نظام بیمه­ ای، در انگلیس بیشتر از محل مالیات ولی در ایران از طریق پرداخت یارانه از محل درآمدهای عمومی و مالیات صورت می­ گرفت و در نهایت تدارک خدمات در ایران علاوه بر فعالیت بخش خصوصی، در بخش دولتی به ­صورت غیرمنسجم توسط نهادهای مختلف از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان آموزش و پرورش استثنایی، هلال احمر، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و در سایر کشورها اغلب از طریق بیمارستان ­ها و بخش خصوصی ارائه می­ گردید. در اغلب کشورهای مورد مطالعه توانبخشی معلولان با بخش بهداشت و درمان دارای پیوستگی قابل ملاحظه ­ای بود.
نتیجه ­گیری: علیرغم نقاط قوت متعدد در نظام ارائه خدمات توانبخشی به معلولان در ایران، ادغام بخش توانبخشی سازمان­ های موازی در ایران در وزارت بهداشت و درمان، علاوه بـر افـزایش هماهنگی­ های درون و برون­ بخشی و انسجام مدیریت و سیاست­گذاری واحد، می­ تواند موجـب کـاهش هزینـه ­هـا، تخصیص صحیح و افزایش منابع مالی این بخش شود. علاوه بر این، می­تواند منجر به کاهش همپوشانی وظـایف و مـسئولیت­ هـا و جلـوگیری از دوبـاره کـاری، تربیت نیروی متخصص متناسب با نیاز و نهایتا ارائه خدمات مطلوب­ تر گردد. بنابراین ضروری است سیاست­گذاران و برنامه ­ریزان این حوزه با دید وسیع ­تری نسبت به بازنگری و اصلاح ساختار، قوانین و فرآیندها در راستای حرکت به سوی شکل­ گیری نظام ارائه خدمات توانبخشی به معلولان در ایران اقدام نمایند.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1399/4/18 | پذیرش: 1399/7/10 | انتشار: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb