دوره 24، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mashaherifard M B, Motififard M, taheri N. The Effect of Knee Joint Muscles Deep Dry Needling on Pain and Function in Patients After Total Knee Arthroplasty. jrehab 2023; 24 (1) :42-55
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2799-fa.html
مشاهری‌فرد محمد‌باقر، مطیفی‌فرد مهدی، طاهری نوید. تأثیر استفاده از تکنیک سوزن خشک عمقی در نقاط ماشه‌ای فعال عضلات اطراف زانو بر درد و عملکرد بیماران پس از جراحی تعویض کامل مفصل زانو. مجله توانبخشی. 1402; 24 (1) :42-55

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2799-fa.html


1- گروه فیزیوتراپی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
2- گروه ارتوپدی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
3- گروه فیزیوتراپی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. ، n_taheri@rehab.mui.ac.ir
چکیده:   (348 مشاهده)
اهداف استئوارتریت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مفصل زانو است. این بیماری یک اختلال چند‌عاملی، التهابی و تخریبی مفصل است که بافت‌های سینوویال و غضروف مفصلی را درگیر می‌کند و باعث ایجاد درد دائمی، محدودیت عملکردی و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شود. در موارد پیشرفته این بیماری، جراحی تعویض کامل مفصل زانو به‌منظور کاهش درد و بهبود عملکرد این بیماران انجام می‌شود. وجود درد پس از این جراحی، یک نگرانی اصلی است که کیفیت زندگی این افراد را کاهش می‌دهد. یکی از علل درد پس از جراحی در این بیماران، دردهای خارج مفصلی و درگیری سیستم عضلانی‌اسکلتی است که شایع‌ترین علت آن، درد ناشی از نقاط ماشه‌ای فعال است. سوزن خشک یکی از روش‌های غیر‌فعال کردن نقاط ماشه‌ای است. هدف از انجام مطالعه حاضر‌، بررسی اثرات سوزن خشک بر روی شدت درد و عملکرد بیماران دارای نقاط ماشه‌ای فعال در عضلات اطراف زانو پس از جراحی تعویض کامل مفصل زانو بود.
روش بررسی این تحقیق یک مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی قبل و بعد بود. در این مطالعه ۴۹ بیمار مرد یا زن با دامنه سنی ۵۵ تا ۸۰ سال که حداقل ۳ ماه از عمل جراحی تعویض کامل مفصل زانوی آن‌ها گذشته بود و هنوز از درد شکایت داشتند توسط پزشک متخصص ارتوپد پس از بررسی معیارهای ورود و خروج، به این مطالعه ارجاع شدند. پس از بررسیِ محققِ اول از‌نظر معیارهای ورود و خروج و وجود نقاط ماشه‌ای فعال در عضلات اطراف زانو شامل کواردی سپس، هامسترینگ وگاستروسولئوس، ۲۷ بیمار واجد شرایط شناسایی شدند. میزان درد در این بیماران، قبل، یک هفته و یک ماه پس از سوزن خشک بر‌اساس مقیاس خطی دیداری درد و عملکرد بیماران بر‌اساس پرسش‌نامه کووس اندازه‌گیری و مقایسه شد.
یافته‌ها نتایج این مطالعه نشان‌دهنده وجود اختلاف معناداری بین میزان درد قبل از سوزن خشک (8/9‌±‌57/2‌) و 1 هفته بعد از سوزن خشک (10/8‌±‌33/6‌) با P<0/001 هستند. همچنین اختلاف معنی‌داری بین عملکرد بیماران قبل از سوزن خشک (‌11/9‌±47/5) و یک هفته بعد از سوزن خشک (10/6‌±‌42/3) با P<0/006 مشاهده شد. بین درد یک هفته پس از سوزن خشک و یک ماه پس از آن و عملکرد، یک هفته پس از سوزن خشک و یک ماه پس از آن اختلاف معنی‌داری مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری انجام یک جلسه سوزن خشک بر روی نقاط ماشه‌ای فعال عضلات اطراف زانو پس از جراحی تعویض کامل مفصل، باعث کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران می‌شود.
متن کامل [PDF 2217 kb]   (78 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (39 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: 1399/4/3 | پذیرش: 1401/7/27 | انتشار: 1401/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه آرشیو توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb