دوره 21، شماره 4 - ( زمستان - در حال انتشار 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saeidi Borujeni M, Hosseini S A, Akbarfahimi N, Vahedi M, Ebrahimi E. Cognitive Orientation to daily Occupational Performance Approach for Iranian Elderly without Cognitive Impairments: A Single Subject Study. jrehab. 2020; 21 (4)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2746-fa.html
سعیدی‌بروجنی مهرداد، حسینی سید علی، اکبرفهیمی نازیلا، واحدی محسن، ابراهیمی الهه. رویکرد درمانی شناخت گرا به عملکرد کاری روزمره در سالمندان ایرانی بدون آسیب شناختی: یک مطالعه تک آزمون. مجله توانبخشی. 1399; 21 (4)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2746-fa.html


1- دانشجوی دکتری تخصصی کاردرمانی، گروه کاردرمانی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
2- استاد، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، گروه کاردرمانی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
3- استادیار، گروه کاردرمانی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، na.akbarfahimi@uswr.ac.ir
4- استادیار، دکتری تخصصی آمار زیستی، گروه آمار زیستی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
5- کارشناس ارشد کاردرمانی.
چکیده:   (299 مشاهده)
هدف: جمعیت سالمند در ایران رو به افزایش است. افزایش سن پدیده ای طبیعی است که موجب تغییرات در ساختارهای مغز از جمله لوب پیشانی و ارتباطات آن می‌گردد که مسئول عملکردهای اجرائی در مغز می باشند. این تغییرات ساختاری موجب بروز مشکلاتی در عملکردهای شناختی و جسمانی می گردد و فرد سالمند را با مشکلاتی چون کاهش عملکرد در فعالیت‌های روزمره زندگی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی روبرو می‌کند. در رویکرد شناخت گرا به عملکرد کاری روزمره افراد می‌آموزند که با استفاده از استراتژی‌های شناختی عملکرد حرکتی خود را بهبود ببخشند. اثربخشی این رویکرد در سکته مغزی، ضربه مغزی و برخی اختلالات کودکان گزارش شده است. در مطالعه حاضر هدف بررسی امکان اجرای این رویکرد و تاثیر آن در سالمندان ایرانی بدون مشکلات شناختی می‌باشد.
روش‌ بررسی: این پژوهش به صورت نیمه تجربی تک موردی از نوع A-B با دوره‌ی پیگیری اجرا گردید. شرکت‌کنندگان دو نفر از سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت شهر رامسر بودند. پیش از شروع مداخله، به منظور بررسی وضعیت شناختی شرکت‌کنندگان از خرده مقیاس‌های حافظه عددی مستقیم برای سنجش توجه و حافظه‌ی عددی معکوس و تداعی نمادها برای سنجش حافظه کاری استفاده شد. همچنین عملکرد اجرائی شرکت کنندگان با آزمون مرتب کردن کارت‌ها ویسکانسین و استقلال در فعالیت‌های روزمره زندگی با “Functional Independent Measure (FIM)”  بررسی شد. سپس با استفاده از ابزار”Canadian Occupational Performance Measure (COPM)”  هر شرکت‌کننده ۳ هدف را به منظور اجرای مداخله انتخاب کردند. پس از ۲ هفته بررسی عملکرد شرکت‌کنندگان در اهداف انتخابی با استفاده از ابزار “Performance Quality Rating Scale (PQRS)” به منظور تعیین عملکرد پایه، دوره مداخله شروع شد. در طی این دوره مجموعا ۸ الی ۱۰ جلسه برای هرکدام از شرکت کنندگان تشکیل داده شد. در طی این جلسات، نخست استراتژی کلی حل مسئله (هدف گذاری، طراحی نقشه، اجرا، وارسی) به شرکت‌کنندگان  آموزش داده شد و همچنین شرکت‌کنندگان با استراتژی‌های خاص حوزه و اهمیت آن‌ها در اجرای فعالیت‌‌ها آشنا شده و سپس در حین اجرا از طریق کشف هدایت شده به سمت استفاده از این استراتژی‌ها راهنمایی شدند. در طی این دوره عملکرد شرکت‌کنندگان در اهداف انتخابی در ۵ نوبت از طریق ابزار PQRS مورد بررسی قرار گرفت. پس از پایان مداخله، به منظور بررسی تاثیر بلند مدت مداخله، در ۳ نوبت به فاصله یک هفته از هم، عملکرد شرکت‌کنندگان در اهداف انتخابی مجدداً با ابزار PQRS مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج حاصل از ابزار PQRS نشان داد که عملکرد شرکت‌کننده اول در هر ۳ فعالیت انتخابی بهبود یافته است. نتایج حاصل از ابزار PQRS برای شرکت‌کننده دوم نشان‌دهنده بهبود معنادار عملکرد در ۲ هدف انتخابی بود با این‌حال، یکی از اهداف انتخابی تغییر معناداری را نشان نداد که این مورد می‌تواند به ماهیت هدف انتخابی مربوط باشد. نمرات خالص شرکت‌کنندگان در آزمون‌های “FIM” و “COPM” بهبود در عملکرد و رضایت از عملکردشان در اهداف انتخابی و ثابت ماندن استقلال عملکردی  را نشان می‌دهند.
نتیجه‌گیری: رویکرد شناخت‌گرا به عملکرد کاری روزمره در جمعیت سالمند ایرانی قابل استفاده بوده و نتایج مقدماتی بیانگر تاثیر مثبت این رویکرد بر بهبود عملکرد سالمندان در اهداف انتخابی است. با این‌حال با توجه به محدودیت‌های این مطالعه در تفسیر نتایج، توصیه می‌شود در آینده مطالعات با حجم نمونه بالاتر به منظور بررسی تاثیر این رویکرد اجرا شوند. همچنین توصیه می‌شود جهت بررسی نتایج، با توجه به بستر فرهنگی متفاوت، از ابزارهایی جایگزین PQRS استفاده شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: 1398/10/16 | پذیرش: 1399/7/19 | انتشار: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb