دوره 21، شماره 4 - ( زمستان - در حال انتشار 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maarouf A, Norasteh A A, Daneshmandi H, Ebrahimi Atri A. Effects of Scapular Stability-Based Corrective Exercises on Scapular Upward Rotation and Scapulohumeral Rhyhtm, in Wheelchair Basketball Athletes With Bilateral Scapular Downward Rotation Syndrome. jrehab. 2020; 21 (4)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2720-fa.html
معروف عبدالله، نورسته علی اصغر، دانشمندی حسن، ابراهیمی عطری احمد. تاثیر یک برنامه تمرینی اصلاحی مبتنی بر ثبات اسکاپولا بر چرخش رو به بالای اسکاپولا و ریتم اسکاپولوهومرال در ورزشکاران بسکتبال با ویلچر دارای سندروم چرخش تحتانی دو طرفه اسکاپولا. مجله توانبخشی. 1399; 21 (4)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2720-fa.html


1- دانشجوی دکتری تربیت بدنی، حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان، رشت، ایران. ، abed.maaroof@yahoo.com
2- استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
3- دانشیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران.
چکیده:   (291 مشاهده)
هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر یک برنامه تمرینی اصلاحی مبتنی بر ثبات اسکاپولا بر چرخش رو به بالای اسکاپولا و ریتم اسکاپولاهومرال در ورزشکاران بسکتبال با ویلچر با سندروم چرخش پایینی دو طرفه ی اسکاپولا بود.
روش بررسی: با توجه به شرایط تحقیق تعداد 24 ورزشکار بسکتبال با ویلچر دارای ضایعه نخاعی به طور هدفمند در این مطالعه شرکت کردند. ابتدا تعداد 8 بازیکن از هر کلاس ورزشی (کلاس ورزشی  ۱ تا ۱/۵ ، کلاس ورزشی ۲ تا ۲/۵ و کلاس ورزشی ۳ تا ۴/۵ )انتخاب شدند.  سپس از هر کلاس ورزشی به طور تصادفی تعداد ۴ نفر در هر گروه(۱۲ نفر کنترل با میانگین و انحراف استاندارد سن ۱۱/۲۳±۴۳ سال و ۱۲ نفر تجربی با میانگین و انحراف استاندارد سن ۵/۰۸± ۳۹/۰۸  سال) قرار گرفتند. بدین ترتیب در گروه کنترل  و تجربی به تعداد مساوی از سه کلاس ورزشی حضور داشتند. ورزشکاران بسکتبال با ویلچر، بازیکنان حرفه ای در لیگ شهر مشهد بودند. شرکت کنندگان بر اساس کلاس بندی فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر (IWBF) و همچنین کلاسبندی ورزشی  مربوطه از فدراسیون ورزشی جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی ایران (IRISFD) طبقه بندی شده بودند. از دو اینکلاینومتر دیجیتال برای اندازه گیری چرخش رو به بالای اسکاپولا و ریتم اسکاپولوهومرال در وضعیت های استراحت و زوایای ۴۵، ۹۰ و ۱۳۵ درجه آبداکشن شانه در سطح اسکاپشن اسکاپولا، استفاده گردید.گروه تمرین، تمرینات مبتنی بر ثبات اسکاپولا را براساس اصول تمرینات Gym و مطابق با دستورالعمل های ACSM به مدت ۸ هفته انجام دادند. برای تجزیه و تحلیل آماری از آزمون های t مستقل، آنالیز واریانس  ,ANOVAو آنالیز کوواریانسANCOVA  در سطح معناداری P≤%۵ استفاده شد.
یافته ها:  یافته ها نشان داد که در چرخش رو به بالای اسکاپولا در زوایای مختلف آبداکشن شانه، عدم تقارن معناداری بین شانه برتر وغیر برتر وجود نداشت. اگرچه در شانه برتر نسبت به شانه غیر برتر ، اسکاپولا دارای چرخش پایینی بیشتر در وضعیت استراحت و چرخش رو به بالای بیشتر در زاویه ی ۴۵ درجه آبداکشن شانه بود. همچنین در زاویه ی ۴۵ درجه آبداکشن شانه، نسبت ریتم اسکاپولوهومرال در شانه برتر کمتر از شانه غیر برتر بود. در شانه برتر ورزشکاران بسکتبال با ویلچر دارای کلاس های  ورزشی پایین تر(۲ تا ۲/۵ و 3 تا ۴/۵) اسکاپولا دارای چرخش پایینی کمتری در حالت استراحت و چرخش رو به بالای بیشتر در زوایای۴۵، ۹۰ و ۱۳۵ درجه آبداکشن شانه بود. تفاوت معناداری در نسبت ریتم اسکاپولوهومرال در ورزشکاران بسکتبال با ویلچر با کلاس های ورزشی مختلف وجود نداشت. چرخش رو به بالای اسکاپولا پس از ۸ هفته تمرینات اصلاحی مبتنی برثبات اسکاپولا افزایش یافت. بعد از ۸ هفته تمرینات کاهش معناداری در چرخش رو به بالای اسکاپولا در وضعیت استراحت(۰/۰۰۱=P) و افزایش معناداری در زوایای۴۵ (۰/۰۱=P)، ۹۰ (P=۰/۰۰۱) و ۱۳۵ (۰/۰۰۱=P) درجه آبداکشن شانه در شانه برتر و غیربرتر در مقایسه با قبل از تمرین مشاهده گردید. اما در نسبت ریتم اسکاپولوهومرال در شانه برتر، بهبود معناداری حاصل نشد و در شانه غیر برتر نسبت ریتم در زوایای ۹۰ و۱۳۵درجه بهبود یافت.
نتیجه گیری: تمرینات اصلاحی مبتنی بر ثبات اسکاپولا می تواند بعنوان یکی از روش های تمرینی برای بازگرداندن تعادل عضلانی مورد استفاده قرارگرفته و سبب جلوگیری و تصحیح چرخش رو به بالای اسکاپولا و ریتم اسکاپولوهومرال در ورزشکاران بسکتبال با ویلچر شود. درمانگران باید توجه نمایند که در این ورزشکاران ، درجه ای از عدم تقارن در چرخش رو به بالای اسکاپولا و ریتم اسکاپولوهومرال، می تواند شایع باشد. این عدم تقارن نباید همیشه بعنوان یک نشانه پاتولوژیک در نظر گرفته شود، بلکه ممکن است یک سازگاری به تمرین ورزشی و استفاده مکرر از اندام فوقانی باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/8/5 | پذیرش: 1398/12/15 | انتشار: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb