دوره 21، شماره 4 - ( زمستان - در حال انتشار 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mostamand J, Shafizadegan Z, Tarrahi M J, Hosseini Z S. Comparison of the Effect of Kinesio Taping on the Dynamic Balance and Pain Between Males and Females With Unilateral Patellofemoral Pain Syndrome. jrehab. 2020; 21 (4)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2674-fa.html
مستمند جاوید، شفیع‌زادگان زهره، طراحی محمدجواد، حسینی زینب سادات. مقایسه تاثیر چسب کینزیولوژی بر روی تعادل پویا و درد بین زنان و مردان مبتلا به سندرم درد کشککی رانی یک طرفه. مجله توانبخشی. 1399; 21 (4)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2674-fa.html


1- دانشیار گروه فیزیوتراپی، مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
2- گروه فیزیوتراپی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران،‌ ایران -عضو گروه فیزیوتراپی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
3- گروه اپیدمیولوژی و آمار، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
4- گروه فیزیوتراپی، مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. ، zainab.hosseini62@gmail.com
چکیده:   (250 مشاهده)
هدف: سندرم درد کشککی رانی یکی از شایع ترین مشکلات مفصل زانو می‌باشد. کاهش حس عمقی، درد و تغییر در الگوی فعالیت عضلات واستوس داخلی و واستوس خارجی در این گروه از بیماران دیده شده است. هر کدام از این عوامل به نحوی در توانایی حفظ تعادل موثر هستند. تعادل یکی از فاکتورهای کلیدی در انجام فعالیت های روزمره مثل راه رفتن و دویدن است. یکی از روش‌های درمانی که باعث کاهش درد و بهبود تعادل در افراد مبتلا به سندرم درد کشککی رانی می‌شود، چسب کینزیولوژی است. با توجه به تفاوت های فیزیولوژیکی و آناتومیکی موجود بین زانوی زنان ومردان و اهمیت بررسی تاثیر چسب کینزیولوژی بر روی تعادل پویا در مردان مبتلا به سندرم درد کشککی رانی انجام پژوهشی در این راستا را ضروری می سازد. همچنین مطالعه ای که کاربرد و تاثیر چسب کینزیولوژی را در دو گروه زنان و مردان مبتلا به سندرم درد کشککی رانی، بر روی تعادل پویا و درد مقایسه کرده باشد، یافت نشد. بنابراین هدف مطالعه حاضرمقایسه تاثیر چسب کینزیولوژی بر روی تعادل  پویا و درد، بین زنان و مردان مبتلا به سندرم درد کشککی رانی یک طرفه می باشد.
روش بررسی: 30 مرد و 31 زن در گروه سنی 18 تا 40 سال با درگیری یک طرفه سندرم درد کشککی رانی و با روش نمونه گیری آسان در این مطالعه مداخله‌ای نیمه تجربی غیر تصادفی شرکت کردند. اندازه گیری تعادل قبل و بعد از اعمال چسب کینزیولوژی بر روی کشکک، توسط تست تعادل Y انجام شد. در مرحله اول، آزمودنی تست تعادل Y را با سه بار تکرار در هرجهت، انجام می داد؛ بیشترین مقدار عددی حاصل از سه بار اجرای حرکت مزبور در هر جهت، بر طول اندام تحتانی تقسیم شده و به عنوان نمره‌ی تعادل پویا و بصورت درصد در آن جهت ثبت می‌گردید. در مرحله دوم پس از 5 دقیقه استراحت و انجام آزمون‌های اولیه، مرحله مداخله صورت می‌گرفت. در این مرحله، کشکک اندام درگیر، با هدف ایجاد لغزش داخلی به وسیله چسب کینزیولوژی با کشش50الی75 درصد نسبت به طول اولیه ی آن، چسب زنی می شد. ملاک موثر بودن روش چسب زنی، با تست single leg squat سنجیده می‌شد. به این منظور قبل و بعد از چسب زدن، فرد به مدت 10 ثانیه روی پای درگیر و با 45 درجه خمیدگی زانو، چمباتمه می‌زد و میزان شدت درد، توسط مقیاس دیداری درد ( VAS) ، با استفاده از این تست ثبت و مقایسه می‌گردید. در صورت کاهش تقریبی 50 درصد در میزان شدت درد، افراد وارد مرحله نهایی می شدند. در غیر این صورت، چسب زنی دوباره تکرار می شد  تا میزان کاهش درد مورد نظر، به دست آید. در مرحله نهایی، افراد مورد مطالعه، تست Ybalance را مانند مرحله اول انجام می‌دادند.
یافته ها: مقایسه درون‌گروهی پارامترهای تعادل قبل و بعد از کاربرد چسب کینزیولوژی در افراد مبتلا، با استفاده از آزمون تی زوجی نشان دهنده ی افزایش مقدار عددی فاصله دستیابی بر روی خطوط رسم شده بر روی زمین در جهت قدامی، خلفی خارجی و خلفی داخلی تست تعادل Y بود که تاثیر چسب زنی کشکک در بهبود تعادل در آزمون Y balance را نشان داد (۰/۰۵P<). در مقایسه بین دو گروه  قبل و بعد از مداخله بر اساس آزمون تی مستقل بین زنان و مردان تفاوت معنا دار درپارامترهای تعادلی استاندارد شده، مشاهده نشد(۰/۰۵P >). همچنین در هر دو گروه زنان و مردان، با استفاده از آزمون تی زوجی، میزان شدت درد به صورت معناداری نسبت به قبل از چسب زنی کاهش یافت (۰/۰۵P<)، در حالیکه در مقایسه بین دو جنس کاهش شدت درد، معنا دار بدست نیامد (۰/۰۵P >).
 نتیجه گیری: یافته‌های تحقیق حاضر نشان داد که استفاده از چسب کینزیولوژی می‌تواند باعث بهبود  تعادل پویا و درد  در بیماران مبتلا به سندروم کشککی رانی شود، هرچند به‌نظر می‌رسد میزان تاثیرگذاری این روش در زنان و مردان یکسان بوده و تفاوتی ندارد.
     
نوع مطالعه: كاربردی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: 1398/5/6 | پذیرش: 1399/5/19 | انتشار: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb