دوره 14، شماره 4 - ( زمستان 1392 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Paiehdar S, Saeedi H, Ahmadi A, Kamali M, Mohammadi M. The Comparison of the Immediate Effect of 3 Functional, UCBL and Modified UCBL Foot Orthotics Impact on Dynamic Balance in Subjects with Flexible Flatfoot. jrehab. 2014; 14 (4) :66-73
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1288-fa.html
پایه‌دار سمیه، سعیدی حسن، احمدی امیر، کمالی محمد، محمدی مریم. مقایسۀ تأثیر فوری سه کفی فانکشنال و UCBL و UCBL تغییریافته بر تعادل پویا در افراد مبتلا به صافی انعطاف‌پذیر کف پا. مجله توانبخشی. 1392; 14 (4) :66-73

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1288-fa.html


1- ، sahar.paydar@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (9832 مشاهده)

هدف: تحقیقات نشان می‌‌دهد کاهش یا افتادگی قوس طولی داخلی پا، یعنی صافی کف پا، می‌‌تواند احتمال آسیب‌دیدن پا را حین فعالیت‌های روزانه نظیر راه‌رفتن افزایش دهد. براین‌اساس، امروزه ارتزهای پا برای کنترل صافی کف پا و جلوگیری از چنین آسیب‌هایی، به‌طور شایع تجویز می‌شود. البته سازوکار تأثیرگذاری این وسایل بر تعادل فرد، کاملاً مشخص نیست و نیازمند استفاده از ابزارهای گوناگون برای کمّی‌سازی مشاهدات بالینی است. هدف: هدف اصلی این مطالعه، بررسی و مقایسۀ تأثیر فوری سه کفی فانکشنال و UCBL و UCBL تغییریافته بر تعادل پویا در افراد مبتلا به صافی انعطاف‌پذیر کف پا است.

روش بررسی: بیست مرد و زن جوان مبتلا به صافی انعطاف‌پذیر کف پا (سن ۲/۸ و ۲۳/۵) تحت‌مطالعه قرار گرفتند. آزمودنی‌ها به روش نمونه‌گیری غیراحتمالی و از نمونه‌های دردسترس، برای مطالعه انتخاب شدند. آزمودنی‌ها آزمایش تعادل را در چهار حالت انجام دادند: با کفش به‌تنهایی، با کفش وکفی فانکشنال، با کفش و کفی UCBL و با کفش و کفی UCBL تغییریافته روی دستگاه تعادل بایودکس. در هریک از این حالت‌ها، متغیر نوسانات کلی و داخلی‌خارجی و قدامی‌خلفی اندازه‌گیری شد. آزمون آنالیز اندازه‌های تکراری به‌منظور آنالیز داده‌ها استفاده شد.

یافته‌ها: در این مطالعه، نشان داده شد میزان نوسانات کلی در کفی‌های فانکشنال و UCBL به‌طور معناداری، کمتر از UCBL تغییر کرده بود (۰/۰۵>P)؛ اما نوسانات در راستای داخلی‌خارجی و قدامی‌خلفی، در بین سه ارتز تفاوت معنا‌داری نداشت. در مقایسۀ بین کفش با هریک از کفی‌ها، نتایج، معنا‌دارنبودن شاخص‌های ثبات را در هریک از راستاهای داخلی‌خارجی، قدامی‌خلفی و کلی، میان کفش و کفی‌ها نشان داد.

نتیجه‌گیری: باتوجه‌ به کاهش معنا‌دار نوسانات پاسچرال در کفی‌های‌ UCBL و فانکشنال نسبت‌به کفی UCBL تغییریافته، به‌نظر می‌رسد تفاوت ساختاری ارتزها بر بهبود تعادل در افراد مبتلا به صافی کف پای انعطاف‌پذیر مؤثر باشد. معنا‌دارنشدن شاخص‌های تعادلی میان کفش و کفی‌ها بیانگر این بود که کفش به‌تنهایی نیز بر کاهش نوسانات پاسچرال مؤثر بوده است؛ بنابراین، به‌دلیل کارایی مؤثر کفش، کفی‌ها بدون دورۀ انطباقی نتوانستند بر ظرفیت تعادلی افراد مؤثر باشند.

متن کامل [PDF 288 kb]   (1480 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اورتز و پروتز
دریافت: 1392/2/23 | پذیرش: 1392/5/2 | انتشار: 1393/3/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb