دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1385 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salman-Roghani R, Adib A. Normal Values and Reproducibilitiy of Electric Current Perception Threshold in Sensory Fibers. jrehab. 2006; 7 (1) :33-37
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-58-fa.html
سلمان‌روغنی رضا، ادیب افشین. بررسی مقادیر طبیعی و تکرارپذیری آستانه درک جریان الکتریکی در فیبرهای حسی. مجله توانبخشی. 1385; 7 (1) :33-37

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-58-fa.html


1- استاديار گروه علوم بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، E-mail: Salman@uswr.ac.ir
چکیده:   (7656 مشاهده)

هدف: روشهای رایج الکترودیاگنوز (NCS/EMG) محدودیتهایی در تشخیص برخـی از نوروپاتی‌ها مانند نوروپاتی‌هـــای سیستـــم اتونـــوم، مراحــل حاد نوروپاتی‌ها (hyperesthetic) و رادیکولوپاتی‌های صرفاً حسی دارند. در این زمینه روشهای بررسی کمی (Quantitative) سیستم عصبی می‌تواند جایگزین مناسبی برای روشهای رایج باشد. روش تعیین آستانه درک جریان (CPT) یکی از همین روشهای کمی است که در آن از تحریکات الکتریکی استفاده می‌شود. از مزایای آن می‌توان به کاهش احتمال خطرات سوختگی در نوروپاتی‌های شدید اشاره کرد. هدف از انجام این مطالعه بدست آوردن مقادیر طبیعی و بررسی تکرارپذیری این تست بعنوان مرجعی برای مقایسه مقادیر غیرطبیعی (محدوده طبیعی) در جامعه ایرانی می‌باشد.

روش بررسی: این مطالعه به روش مقطعی و بصورت توصیفی در سه ماهه اول سال 1383 در کلینیک‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفت. جهت بررسی مقادیر نرمال، 50 فرد سالم (32 مرد و 18 زن) با محدوده سنی 20 تا 40 سال که سابقه‌ای از مشکلات عصبی- عضلانی، ابتلا به دیابت و الکلیسم نداشتند بطور تصادفی با روش نمونه‌گیری ساده انتخاب شده و آزمایش آستانه درک جریان در درماتومهای 8C (انگشت چهارم دست) و 5L (انگشت شست پا) توسط دستگاه نورومتر (CPTc) بر روی آنها انجام گردید. جهت بررسی تکرارپذیری تست تعداد 6 نفر روزی 3 بار و در طول یک هفته 2 بار مورد آزمایش آستانه درک جریان قرار گرفتند. سپس داده‌ها جهت تعیین میانگین، انحراف معیار و تکرارپذیری تست آنالیز شدند.

یافته‌ها: مقادیـر نرمال برای درماتوم 8C در فرکانسHz 2000 عبارت بود از 47± 2/04 میلی آمپر، در فرکانس Hz 250 ،0/25±0/75 میلی آمپر و در فرکانس Hz5  0/21±0/51 میلی آمپر و برای درماتوم 5L در فرکانس Hz 2000 ،0/73±2/83 میلی آمپر، در فرکانس Hz 250، 45/0± 24/1 میلی آمپر و در فرکانس Hz 5، 0/30±0/76 میلی آمپر. آزمون آلفای کرونباخ جهت بررسی قابلیت اعتماد و تکرارپذیری تست استفاده شد، قابلیت اعتماد در اندام فوقانــی (%98/5) و در اندام تحتانی 99% می‌باشد (0/9875=a1 و 0/9980=a2).

نتیجه‌گیری: یافته‌های بدست آمده نزدیکی زیادی با مقادیر طبیعی جهانی دارد و می‌تواند بعنوان بخشی از بانک اطلاعاتی محدوده طبیعی ایران استفاده شود. ولی بررسی‌های بیشتر در این رابطه، بخصوص در کلینیکها و مراکز دیگر بر ارزش و اعتبار این بانک اطلاعاتی خواهد افزود، چراکه این داده فقط از درماتومهای 8C و 5L بدست آمده است. در ضمن تکرارپذیری تست رابطه مستقیم با میزان تبحر فرد آزمونگر و رعایت دقیق نکات مندرج در روش انجام تست دارد و بدین ترتیب قابلیت اعتبار تست در هر کلینیک باید بطور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

متن کامل [PDF 356 kb]   (1499 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۶/۵/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb