دوره 1، شماره 2 - ( پاييز 1379 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadat M M, Zehtab M J, Karami M. Incidence of Orthopedic Trauma Patients at Sina Orthopedic Emergency Clinic (Review of 796 Trauma Victims at Sina Hospital). jrehab. 2000; 1 (2) :43-51
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-515-fa.html
سادات میرمصطفی، زهتاب محمدجواد، کرمی محسن. بررسی بروز انواع صدمات ارتوپدی در 796 بیمار مراجعه کننده به درمانگاه اورژانس ارتوپدی بیمارستان سینا. مجله توانبخشی. 1379; 1 (2) :43-51

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-515-fa.html


1- مرکز تحقیقات ارتوپدی و ستون فقرات سینا، بیمارستان سینا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (7012 مشاهده)

هدف: در کلیه مراکز درمانی براساس ارزیابی تعداد بیماران مراجعه کننده، نوع ضایعات و علل ایجاد آنها، نسبت به پیشگیری، درمان و توانبخشی ضایعات، اقدامات ضروری صورت می گیرد. درمانگاه ارتوپدی بیمارستان سینا به عنوان مرکز ارجاع تروما در شبانه روز پذیرای بیماران بسیاری از تهران و شهرستان ها است. در این مطالعه، تلاش می شود به بررسی توصیفی بیماران مراجعه کننده به درمانگاه ارتوپدی بیمارستان سینا و طبقه بندی آنها، در مورد زمینه شناسی برخی آسیبهای شایع پرداخته شود.

روش بررسی: 796 بیمار طی ماه های آبان، آذر و دی 1377 به درمانگاه ارتوپدی بیمارستان سینا مراجعه کرده اند. متوسطه سنی بیماران 28/8 سال و %78 آنها مذکر هستند. 530 نفر از بیماران (%67) دچار انواع شکشتگی ، 49 نفر (%6) دچار انواع در رفتگی مفاصل ، 84 نفر (%10) دچار ضایعات له شدگی اندام و مابقی دچار صدمات لیگامانی شده اند. %30 بیماران در اثر زمین خوردن، %22 در اثر تصادف به صورت عابر پیاده، %5 در اثر تصادف با موتور سیکلت، دچار ضایعه شده اند. از این بیماران، 250 نفر نیاز به بستری و درمان در بیمارستان داشته اند.

یافته ها: توجه دقیق به تعداد مراجعان به بیمارستانها و مراکز درمانی در تهران و شهرستانها و حتی در مناطق مختلف تهران و میزان توانایی آنها در ارائه خدمات با توجه به پرسنل تعداد تختهای موجود، وجود وسایل مصرفی بیماران ارتوپدی و تجهیزات، بسیار مهم می باشد  و مطالعه توصیفی حاضر وجود مشکل قابل بررسی جدی ای را نشان می دهد.

نتیجه گیری: برنامه ریزی دقیق ایجاد مراکز درمانی با امکانات و قابلیتهای شایسته، بر اساس تعداد مراجعان و آمارهای توصیفی ضرورت دارد. این مطالعه شروع یک مطالعه گسترده در این زمینه است.

واژه‌های کلیدی: تروما، شکستگی، اورژانس، ارتوپدی
متن کامل [PDF 342 kb]   (1434 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1389/5/9 | پذیرش: 1394/7/20 | انتشار: 1394/7/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb