دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1385 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Simorgh L, Kheirkhah M, Khakhali-Zavieh M. Investigation of Sway Back Posture Prevalence and Alignment of Spine and Lower Limb Joints in This Deformity. jrehab. 2006; 7 (2) :31-37
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-45-fa.html
سیمرغ لیلا، خیرخواه مهناز، خلخالی‌زاویه مینو. بررسی شیوع پوسچر Sway back و تغییرات ایجادشده در وضعیت بخش‌های مختلف ستون فقرات، لگن و مفاصل اندام تحتانی در این دفورمیتی. مجله توانبخشی. 1385; 7 (2) :31-37

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-45-fa.html


1- مرکز مطالعات رشد و سلامت کودک، واحد علوم پزشکی، تهران، ایران. ، E-mail: simorghl@yahoo.com
چکیده:   (7332 مشاهده)

هدف: پوسچر (S.B) Sway back یکی از شایعترین انواع اختلال پوسچر معرفی شده است، اما در مورد تغییر راستای مفاصل، اطلاعات محدود و متناقضی وجود دارد. بنابراین هدف از این مطالعه، بررسی شیوع اختلال پوسچرS.B در زنان جوان و مطالعه کمّی راستای مفاصل در این پوسچر می‌باشد.

روش بررسی: این مطالعه به روش .... برروی 51 نفر از دختران دانشجو بین سنین 34-19 سال که با انتخاب تصادفی ساده از بین دختران دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتخاب شده بودند انجام شد. به همین منظور، با استفاده از صفحه شطرنجی و امتداد شاقولی، میزان نوسان (جابجایی خطی) لگن اندازه‌گیری شد و پوسچر افرادیکه خط شاقولی با فاصله بیش از cm3 از خلف نقطه میانی محور واسطASIS و PSIS عبور می‌کرد بعنوان پوسچر S.B شناسایی شد. سپس مقدار شیب لگن به کمک شیب سنج لگنی و زاویه کایفوز و لوردوز توسط خط کش قابل انعطاف و راستای مفاصل مچ، زانو و هیپ به وسیله گونیامتر اندازه‌گیری شد.

یافته‌ها: میانگین لوردوز افراد در پوسچر S.B بیش از افراد نرمال بود (0/004=P) و میزان کایفوز و تیلت قدامی لگن در افراد این گروه گرچه بیش از افراد گروه نرمال بود ولی از نظر آماری تفاوت معنی‌داری نداشت (P>0/05). همچنین مفاصل ران و زانو در پوسچر S.B به سمت فلکسیون سوق پیدا کرده بود و مچ پا دورسی فلکسیون نشان می‌داد که مقدار دورسی فلکسیون با میزان نوسان لگن ارتباط معنی‌دار مستقیم داشت. شیوع این دفورمیتی در افراد مورد مطالعه %39/2 و بیش از دفورمیتیهای دیگر ستون فقرات بود.

نتیجه‌گیری: مشاهدات این تحقیق نشان داد که S.B شایعترین دفورمیتی ستون فقرات در زنان جوان جامعه ماست. همچنین نشان داد که با وجود افزایش لوردوز، امتداد مفاصل اندام تحتانی، ناحیه توراسیک و شیب (تیلت) لگن نسبتاً طبیعی باقی می‌ماند.

متن کامل [PDF 350 kb]   (1587 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۶/۵/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb