دوره 21، شماره 3 - ( پاییز (در حال انتشار) 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami Matin B, Soofi M, Kazemi Karyani A, Soltani S, Shokri B, Amani S et al . Disability-Adjusted life Years for Congenital anomalies among infants under five years: Why Do Socioeconomic Determinants Matter?. jrehab. 2020; 21 (3)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2786-fa.html
کرمی متین بهزاد، صوفی مسلم، کاظمی کریانی علی، سلطانی شاهین، شکری بیتا، امانی شیوا و همکاران.. سال های زندگی همراه با ناتوانی و مرگ میر زودرس به دلیل ناهنجاری های مادرزادی در میان کودکان زیر 5 سال: چرا تعیین کننده های اجتماعی اقتصادی اهمیت دارند؟. مجله توانبخشی. 1399; 21 (3)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2786-fa.html


1- ، sh-soltani@alumnus.tums.ac.ir
چکیده:   (219 مشاهده)
اهداف: ناهنجاری مادرزادی شامل طیفی از اختلالات کارکردی و یا ساختاری می باشد که می تواند به صورت یک اختلال تنها و یا گروهی از اختلالات رخ دهد. مطالعات نشان می دهند که عوامل اجتماعی و اقتصادی در شیوع ناهنجاری های مادرزادی تاثیر گذار بوده بطوریکه کشورهای با درآمد متوسط و کم بار بیشتری از ناهنجاری های مادرزادی را به دوش می کشند. . این مطالعه قصد دارد تا به شناسایی مهم ترین تعیین کننده های اجتماعی اقتصادی ناتوانی و مرگ ومیر زودرس ناشی از ناهنجاری های مادرزادی در کودکان زیر 5 سال در جهان بپردازد.
مواد و روش ها : این مطالعه یک مطالعه مقطعی بود که با استتفاده از آخرین داده های موجود در سال 2017 انجام شد. در این مطالعه متغیر وابسته در این مطالعه، سال های زندگی تعدیل شده بر حسب ناتوانی بود. در این مطالعه داده های 196 کشور جهان مورد تحلیل قرار گرفت. کشورها بر اساس تقسیم بندی سازمان جهانی بهداشت، به 6 منطقه جغرافیایی آفریقا ، اروپا ، آمریکا ، مدیترانه شرقی ، غرب اقیانوس آرام  و جنوب شرق آسیا  تقسیم شدند. تحلیل داده ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک طرفه و رگرسیون خطی انجام شد. به منظور شناسایی مهم ترین متغیرهای اجتماعی اقتصادی ناتوانی ناشی از ناهنجاری های مادرزادی، متغیر های سرانه تولید ناخالص داخلی، میزان فقر، هزینه های دولتی، خصوصی و خارجی سلامت، میانگین تعداد سال های تحصیل و میزان با سوادی وارد مدل رگرسیون خطی شدند.
یافته ها : پایین ترین میزان DALY مربوط به کشور لوگزامبورگ (29/856 در صد هزار نفر جمعیت) و بالاترین مقدار آن (7/21714 در صد هزار نفر جمعیت) مربوط به کشور سودان می باشد. منطقه آفریقا بالاترین میانگین DALY (56/4250± 78/9392) و منطقه اروپا پایین ترین میانگین (64/1961±)11/2969 را به خود اختصاص داده بودند. میزان DALY ناشی از ناهنجاری های مادرزای برای کودکان زیر 5 سال برای کشور ایران در سال 2017 حدود  48/7721 در صد هزار نفرجمعیت بود که در مقایسه با میانگین منطقه اروپا و آمریکا بالاتر و در مقایسه با منطقه آفریقا و مدیترانه شرقی پایین تر بود. نتایج تحلیل رگرسیون خطی نیز نشان داد که متغیر میانگین تعداد سال های تحصیل قوی ترین پیش بینی کننده DALY (31/381-  - 24/831-CI 95% :  , 25/606-) ناشی از  ناهنجاری های مادرزادی برای کودکان زیر 5 سال بود. میزان فقر در کشورها نیز دومین پیش بینی کننده مهم DALY بود بطوریکه با افزایش شدت فقر در کشورها میزان DALY (14/94  - 44/25CI 95% :  , 79/59) نیز به طور معنادار و قابل توجهی افزایش می بابد. علاوه بر این متغیرهای سرانه تولید ناخالص داخلی و سرانه هزینه های دولتی سلامت نیز از دیگر متغیر های تعیین کننده سال های زندگی تعدیل شده بر حسب ناتوانی بودند.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که میانگین تعداد سال های تحصیل قوی ترین پیش بینی کننده میزان سال های زندگی از دست رفته به علت ناتوانی و مرگ و میر زودرس به علت ناهنجاری های مادرزادی برای کودکان زیر 5 سال می باشد. کشورهای کم درآمد مخصوصا در منطقه آفریقا و مدیترانه شرقی بیشترین بار سال های زندگی تعدیل شده بر حسب ناتوانی به علت ناهنجاری های مادرزادی برای کودکان زیر 5 سال را متحمل می شوند.  این مطالعه پیشنهاد می دهد که توزیع عادلانه خدمات غربالگری و مراقبت سلامت و زیر ساخت های آموزشی برای گرو ههای محروم و پایین اجتماعی اقتصادی بایستی در دستور کار سازمان های بین المللی و نظام های سلامت ملی قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1399/2/23 | پذیرش: 1399/5/14 | انتشار: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb