دوره 21، شماره 3 - ( پاییز (در حال انتشار) 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pahlevanian A A, najarian R, adabi S, Mirshoja M S. The Prevalence of fall and Related Factors in Iranian elderly: A Systematic Review. jrehab. 2020; 21 (3)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2740-fa.html
پهلوانیان علی اکبر، نجاریان ریحانه، ادبی صادق، میرشجاع مینا سادات. شیوع رخداد افتادن و عوامل مرتبط با آن در سالمندان ایرانی: مروری نظام مند بر مطالعات گذشته. مجله توانبخشی. 1399; 21 (3)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2740-fa.html


1- ، msj5831@yahoo.com
چکیده:   (204 مشاهده)
هدف: سالمندی یکی از مراحل حساس و رو به رشد در ایران است. افتادن یکی از مشکلات شایع در این دوران است که منجر به محدودیت حرکتی، اجتماعی و حتی مرگ می شود. جهت افزایش آگاهی و پیشگیری از خطرات ثانویه ناشی از افتادن این مطالعه با هدف شیوع رخداد افتادن و عوامل مرتبط با آن در سالمندان ایرانی به صورت مروری انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه با استفاده از روش پریزما پژوهش های منتشر شده از تاریخ 2000 تا 2018 با  کلید واژه های شیوع، افتادن، عوامل مرتبط با افتادن، سالمندی و ایران در پایگاه علمی پاب مد، اسکوپوس، گوگل اسکولار،  SID، مگیران مرور شد. ملاک های ورود به مطالعه تحقیقات فارسی زبان و لاتین انجام شده در ایران،، مطالعات توصیفی- تحلیلی، دسترسی کامل به کل متن مقاله، و ملاک های خروج شامل مقالاتی که صرفا شامل چکیده، پایان نامه و پوستر بودند.  
یافته ها: در مرور مطالعات 172 مقاله به دست آمد که تعداد مقالات جست و جو شده مطابق معیار ورود به 137 مقاله مفید رسید. سپس با مطالعه چکیده ی آن ها 23 مقاله که با اهداف پژوهش همخوانی داشت، انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. در ایران فراوانی سقوط در بجنورد 9/30% (11)، در خرم آباد %8/ 24 (18)، در بابل %1/35، در چرام%31/82،  در کاشان 9/31٪ گزارش شد.
نتیجه گیری: شواهد افتادن در سالمندان بسیار پراکنده و متنوع می باشد. فراوانی سقوط سالمندان ایرانی در دامنه متوسط از آمار کشورهای دیگر قرار دارد. با توجه به دقت ثبت داده ها عواملی مانند نژاد و فعالیت فیزیکی نسبتاً کم سالمندان ایران تفاوت در روش انجام مطالعه، دوره های زمانی متفاوت، و یا تعریف سقوط نیز می تواند نتایج را تغییر دهد. این در حالیست که سن، جنسیت،بیماری های جسمی و روانشناختی همراه یک ریسک فاکتور مشترک بوده است. یافته های حاصل از این مطالعه می تواند در توصیف رخداد افتادن و عوامل مرتبط با آن جهت افزایش آگاهی از میزان رخداد آن و پیشگیری از آسیب های ثانویه موثر باشد.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: 1398/10/5 | پذیرش: 1398/12/21 | انتشار: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb