دوره 21، شماره 3 - ( پاییز (در حال انتشار) 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Niajalili M, Sedaghat M, Reza Soltani A, Akbarzadeh Baghban A, Naimi S S. The effect of Tecar therapy on pain and tactile sensation of the foot in patients with type II diabetes. jrehab. 2020; 21 (3)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2721-fa.html
نیاجلیلی مریم، صداقت مقداد، رضا سلطانی اصغر، اکبرزاده علیرضا، نعیمی صدیقه سادات. تاثیر تکارتراپی بر درد و اختلال حس لمس کف پای ناشی از نورووپاتی محیطی بیماران دیابتیک نوع دو. مجله توانبخشی. 1399; 21 (3)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2721-fa.html


1- دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
3- دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، naimi.se@gmail.com
چکیده:   (210 مشاهده)
هدف: با شیوع قابل توجه دیابت، ناتوانی بیماران به دلیل عوارض ناشی از نوروپاتی دیابتیک افزایش یافته است. فیزیوتراپی از روش­های درمانی این عارضه می­باشد که از طریق مدالیتی­هایی نظیر اشعه­­ی مادون قرمز، تحریکات الکتریکی و الکترومغناطیسی به کنترل علائم بیماران کمک می­کند. تکارتراپی نوعی امواج الکترومغناطیسی می­باشد که اثر آن بر علائم نوروپاتی محیطی بیماران دیابتیک مورد مطالعه نگرفته­است. با توجه به عدم کارایی مناسب درمان­های رایج در کنترل علائم ناشی از نوروپاتی دیابتیک، در این مطالعه تاثیر تکار خازنی بر تغییرات درد و حس لمس کف پای بیماران دیابتیک نوع دو مبتلا به نوروپاتی محیطی بررسی شده است.
روش بررسی: پژوهش حاضر مطالعه­ی کارآزمایی بالینی می باشد که در آن از طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل که در اینجا شم در نظرگرفته شده، استفاده شده است. نمونه پژوهش شامل 24 بیمار دیابتیک 40 تا 78 با علائم  نوروپاتی محیطی بود که از جامعه بیماران دیابتیک در کلینیک دیابت بیمارستان امام حسین تهران انتخاب شده­اند. نمونه گیری به روش غیر تصادفی ساده بوده و نمونه­ ها در آزمایشگاه بیومکانیک دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارزیابی شده ­اند. نمونه مطالعه به شیوه هدفمند با توجه به فرمول تعیین حجم نمونه و با احتمال ریزش(24 بیمار با 48 پای دیابتیک)، مطابق با معیارهای ورود و خروج انتخاب و به صورت تصادفی در گروه کنترل(12 نفر) و درمان(12 نفر) جایگزین شدند. اندازه گیری متغیر درد و حس لمس کف پای بیماران با استفاده از مقیاس آنالوگ بصری(VAS) و مونوفیلامان g10/5.07  برای بیماران هردو گروه انجام شده است. گروه درمان اشعه­ ی مادون قرمز بر پاها و تکار خازنی را در مسیر عصب تیبیال با شدت کمتر از 50 درصد طی 10 جلسه(4 هفته هر جلسه 100 دقیقه)دریافت کردند، درحالی که بیماران گروه کنترل، پروتکل مشابه را با شدت صفر برای دستگاه تکار دریافت نمودند. در نهایت متغیر های درد و حس لمس کف پا پس از اتمام جلسات مداخله، مجددا اررزیابی شده است. برای بررسی عادی بودن توزیع داده­ها از آزمون کولموگروف اسمیرنف استفاده شده و مقایسه داده های به دست آمده از موقعیت­ های پیش آزمون و پس آزمون در دو گروه با استفاده از  تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر و به کمک  نسخه 18 نرم افزار آماری SPSS تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ ها: در ابتدای مداخله، تفاوتی از نظرشاخص­های دموگرافیک  بین بیماران دو گروه وجود نداشت(P>0.05). نتایج تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر نشان داده است که در هر دو گروه درمانی، تفاوت معنی داری در میانگین نمرات درد و حس لمس کف پای بیماران پس آزمون نسبت به پیش آزمون وجود دارد (P<0.001). این موضوع نشان داد که اشعه­ ی مادون قرمز به علاوه تکارتراپی و اشعه مادون قرمز به تنهایی بر کاهش درد و بهبود حس لمس کف پای بیماران دیابتیک تاثیر داشته­ است. همچنین طبق نتایج به دست آمده در میانگین نمره­ های پس آزمون متغیر درد(P=0.002) و حس لمس کف پا (P<0.001) دو گروه، تفاوت معنی داری یافت شده است. به این صورت که بهبودی علائم نوروپاتی محیطی بیماران در گروه درمان بیشتر از گروه کنترل بوده ­است.
نتیجه گیری: یافته­ های پژوهش حاضر نشان می­دهد تکارخازنی به همراه اشعه مادون قرمز می­تواند برنامه درمانی مناسبی برای بهبود درد و حس لمس کف پا در بیماران دیابتیک با علائم نوروپاتی محیطی باشد. براساس این نتایج می­ توان استفاده از این مدالیتی را به عنوان روش موثر در بهبود علائم نوروپاتی محیطی مرتبط با دیابت نوع دو در کنار سایر مدالیتی ­های فیزیوتراپی پیشنهاد داد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: 1398/8/6 | پذیرش: 1398/12/14 | انتشار: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb