دوره 21، شماره 3 - ( پاییز (در حال انتشار) 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohseni Takalu M T, Hosseini S A, Khankeh H R, Pishyareh E, Bakhshi E. Development and validation of an educational booklet to improve occupational performance of primary caregivers of individuals with multiple sclerosis. jrehab. 2020; 21 (3)
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2714-fa.html
محسنی‌تکلو محمدتقی، حسینی سیدعلی، خانکه حمیدرضا، پیشیاره ابراهیم، بخشی عنایت اله. تهیه و رواسازی کتابچه آموزشی برای بهبود عملکرد آکیوپیشن مراقبان اصلی افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس. مجله توانبخشی. 1399; 21 (3)

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2714-fa.html


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، eb.pishyareh@uswr.ac.ir
چکیده:   (262 مشاهده)
چکیده
هدف: مراقبت از یک فرد مبتلا به ام اس میتواند بر عملکرد آکیوپیشن مراقبان در حوزه های مختلف آکیوپیشن مثل شغل، استراحت و خواب، مشارکت­های اجتماعی تاثیرگذار باشد. آموزش به مراقبان بخشی از فرآیند توانبخشی را شامل می­شود. مراقبان اصلی برای ایفای نقش مراقبتی خود نیاز به دانش و اطلاعات دارند. اگرچه آموزش­های چهره به چهره مفیدند اما دارای محدودیت­هایی نیز می­توانند باشند. مثلا مراقب برای دریافت اطلاعات و مداخلات باید به یک مرکز خاص مراجعه نماید که خیلی از اوقات این کار وقتگیر بوده و ممکن است آنها را در انجام نقش های دیگر از جمله نقش شغلی دچار مشکل نماید. از آموزش­های نوشتاری در حوزه سلامت، به عنوان مکمل یا تقویت کننده آموزش کلامی استفاده می­شود تا اثرگذاری آن را به حداکثر برسانند. این آموزش­ها در افزایش دانش، خود مدیریتی، و تعهد به درمان نقش مهمی ایفا می­کنند. زمانی که متخصصان سلامت و خدمات سلامت به راحتی در دسترس مراقبان نباشند، ابزارهای نوشتاری برای آموزش در حیطه سلامت می­توانند تا حدی جوابگوی سوالات و نیازهای آنها باشند. این روش همچنین می­تواند در کاهش هزینه های مربوط به خدمات رسانی سلامت برای مراقبان کمک کننده باشد. بنابراین هدف از مطالعه حاضر، تهیه و روا سازی ظاهر و محتوای کتابچه آموزشی برای بهبود عملکرد آکیوپیشن مراقبان اصلی افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) بود.
روش بررسی: مطالعه حاضر از  نوع روش شناسی بود که در آن کتابچه آموزشی در سه فاز طراحی و رواسازی شد: (1) استخراج محتوای کتابچه آموزشی از یک مطالعه بسترزاد مرتبط با مراقبان اصلی افراد مبتلا به ام اس و چالش­هایی که در امر مراقبتی با انها مواجهه بودند؛ تهیه پیش­نویس اولیه کتابچه آموزشی، (2)بررسی روایی ظاهر و محتوای کتابچه توسط 22 متخصص سلامت در حوزه های مرتبط با بیماری ام اس، و (3) بررسی روایی ظاهر و محتوای کتابچه توسط 22 مراقب اصلی افراد مبتلا به ام اس؛ و تهیه نسخه نهایی و روایی شده کتابچه آموزشی. شاخص روایی محتوا در سطح آیتم مساوی یا بیشتر از 78/0 و شاخص روایی محتوا در سطح مقیاس مساوی یا بیشتر از 9/0 ، ملاک روایی کتابچه در فاز دوم و سوم درنظر گرفته شد. همچنین از آزمون دو جمله ای برای بررسی پایایی آماری  شاخص روایی محتوای آیتم ها با در نظر گرفتن سطح معناداری 05/0 و در نظر گرفتن نسبت توافق مورد انتظار (نسبت آزمون) 8/0 استفاده شد.
 یافته­ها: بعد از ارسال و تحویل پیشنویس پرینت شده نسخه اول کتابچه آموزشی به متخصصان و مراقبان مشارکت کننده به عنوان داور، حداقل مقدار  I-CVI و مقدار S-CVI برای آیتم­های مقیاس طراحی شده جهت بررسی روایی ظاهر و محتوای کتابچه، در متخصصان مشارکت کننده به ترتیب برابر با 9/0 و 97/0 بود. همچنین حداقل نسبت توافق مشاهده شده­ی آزمون دو جمله ای برای آیتم ها در این متخصصان برابر با 9/0 بود که این مقدار، بیشتر از نسبت توافق مورد انتظار (نسبت آزمون) (8/0) می­باشد. مقادیر I-CVI، مقدار S-CVI، و نسبت توافق مشاهده شده بین مراقبان مشارکت کننده نیز همگی برابر با یک بود. متخصصان و مراقبان مشارکت کننده، کتابچه آموزشی را مثبت ارزیابی کردند و نظرات تکمیلی آنها در مورد ظاهر و محتوای کتابچه در نسخه نهایی لحاظ گردید.
 
نتیجه­ گیری: کتابچه آموزشی ذکر شده دارای روایی ظاهر و محتوای قابل قبولی بود و متخصصان توانبخشی می­توانند  از آن در فرآیند مداخلات توانبخشی مراقبان اصلی افراد مبتلا به ام اس استفاده نمایند. توصیه می­شود که مطالعات دیگری برای بررسی اثربخشی این کتابچه آموزشی بر کیفیت زندگی مراقبان اصلی افراد مبتلا به ام اس، طراحی و اجرا گردد.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: 1398/7/22 | پذیرش: 1398/11/2 | انتشار: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb