XML English Abstract Print


1- 1. مرکز تحقیقات عواملی محیطی موثر بر سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران.
2- 2. گروه سلامت جهانی و سیاستگذاری عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، sh-soltani@alumnus.tums.ac.ir
3- 3. Department of Health Management and Economics, School of Public Health, Tehran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.
4- 6. Department of Epidemiology and Biostatistics, School of Public Health, Tehran University of Medical Sciences, Tehran, Iran.
چکیده:   (31 مشاهده)
هدف : افراد دارای ناتوانی در مقایسه با جمعیت عمومی در معرض آسیب ها و بیماری های بیشتری قرار دارند، اما متاسفانه مسائل سلامت آنها چندان مورد توجه سیاستگذاران حوزه سلامت و دیگر نهادهای ذینفع قرار نمی گیرد. هدف این مطالعه شناسایی عوامل موثر بر دستور کار قرار نگرفتن مسائل سلامت افراد دارای ناتوانی توسط سیاستگذاران می باشد. 
روش بررسی : این پژوهش یک مطالعه کیفی است.  از طریق روش نمونه گیری گلوله برفی با 22 نفر از سیاستگذاران صاحب نظر و با تجربه در سطح ملی مصاحبه صورت گرفت. مصاحبه ها به صورت نیمه ساختار یافته و انفرادی بود و به طور میانگین در مدت زمان 30 دقیقه تا دو ساعت به طول انجامید. داده های مطالعه پس از کدگذاری و طبقه بندی اولیه در دو طبقه فرعی و اصلی دسته بندی شدند.
یافته ها : در این مطالعه یک طبقه اصلی با عنوان موانع دستورگذاری سیاست های سلامت و پنج طبقه فرعی با عناوین نفوذ پایین در سیاستگذاری ها، در اقلیت بودن، نبود صدای واحد، اهمیت کم موضوع برای سیاستگذاران و اگاهی کم سیاستگذاران از مسائل سلامت افراد دارای ناتوانی  به دست آمد.
نتیجه گیری: به منظور توجه مطلوب به سیاست های مورد نیاز سلامت درافراد دارای ناتوانی در ایران، لازم است انجمن ها و سازمان بهزیستی ضریب نفوذ خود را در سیاستگذاری ها افزایش دهند. این مهم می تواند از طریق افزایش تعاملات بازیگران حوزه ناتوانی با سیاستگذاران کلیدی سایر بخش ها صورت پذیرد. برگزاری کمپین ها، درگیر ساختن چهره های برجسته و مشهور، بکارگیری مدیران با تجربه و با نفوذ از و استفاده نظام مند و هدفدار از رسانه ها و شبکه های اجتماعی می تواند در افزایش توجه سیاستگذاران موثر واقع گردد.
 
متن کامل [DOCX 90 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb