دوره 21، شماره 1 - ( بهار - در حال انتشار 1399 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahmati-Yami M, Azarmi E, Rahnama L, Hosseinzadeh S, Karimi N. The Relationship Between Work-related Musculoskeletal Disorders by Various Types of ‎Treatment Among Iranian Physiotherapists In 2016‎. jrehab. 2020; 21 (1) :3-3
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2513-fa.html
رحمتی یامی مهدی، آزرمی الهام، رهنما لیلا، حسین زاده سمانه، کریمی نورالدین. بررسی ارتباط مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار با انواع روش‌های درمانی در میان ‌فیزیوتراپیست‌های شاغل ایران در سال 1395‌. مجله توانبخشی. 1399; 21 (1) :3-3

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2513-fa.html


1- گروه فیزیوتراپی، دانشگاه علوم بهزیستی‎‌ ‎و‎‌‎توانبخشی تهران، ایران
2- گروه آمارزیستی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
3- گروه فیزیوتراپی، دانشگاه علوم بهزیستی‎‌ ‎و‎‌‎توانبخشی تهران، ایران ، karimi@uswr.ac.ir
چکیده:   (298 مشاهده)
زمینه: اختلالات اسکلتی- عضلانی پس از مشکلات تنفسی به‌عنوان دومین عامل غیبت از کار ناشی از بیماری در کوتاه‌مدت (کمتر از دو هفته) مطرح هستند. ماهیت کار در رشته فیزیوتراپی به ‌گونه‌ای است که به فعالیت­های جسمی نیاز دارد. این فعالیت­ها شامل مهارت­های تکراری، تکنیک ­های دستی، تکنیک­هایی که در طول درمان فشار مستقیمی بر مفصل خاص وارد می‌کند، وضعیت‌های غیرماهرانه مفاصل در طول مانورهای خاص و وضعیت‌های طولانی است. چندین مطالعه نیز چنین گزارش کرده­اند که اختلالات عضلانی اسکلتی ناشی از کار در میان فیزیوتراپیست‌ها به‌وفور تجربه ‌شده است.
هدف: این پژوهش با هدف بررسی ارتباط مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار با روش­های غالب درمانی مورداستفاده توسط فیزیوتراپیست­های ایران طراحی شده است.
روش بررسی: پژوهش از نوع توصیفی-تحلیلی است و داده­ها به شکل مقطعی گردآوری‌ شده است. جامعه پژوهش، فیزیوتراپیست­های شاغل در ایران بوده و ابزار گردآوری داده­ها شامل پرسشنامه دموگرافیک و پرسشنامه نوردیک جهت تعیین میزان شیوع اختلالات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار است. پرسشنامه نوردیک یکی از پرکاربردترین پرسشنامه­ها در زمینه بررسی اختلالات اسکلتی-عضلانی هست. کورینکا و همکارانش این پرسشنامه را در سال 1987 در راستای ثبت علائم اختلالات در نواحی نه‌گانه بدن در بازه یک‌ساله طراحی‌ شده است. پرسشنامه ­ها با همکاری انجمن فیزیوتراپی ایران در میان شرکت‌کنندگان در بیست‌و‌هفتمین کنگره فیزیوتراپی ایران توزیع شد. همچنین در این پژوهش ملاحظات اخلاقی رعایت شد که کمیته اخلاق دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به شماره 66.1395IR.USWR.REC. این ملاحظات را ثبت کرده است. تجزیه‌وتحلیل داده ­ها به‌وسیله نرم‌افزار SPSS و با استفاده از آزمون مربع کای و دقیق فیشر انجام ‌گرفته است.
یافته­ ها: تعداد 1200 پرسشنامه بین فیزیوتراپیست­های شرکت‌کننده در بیست‌و‌هفتمین کنگره فیزیوتراپی ایران با همکاری انجمن فیزیوتراپی ایران توزیع شد که از این میان 685‌پرسشنامه به دست ما رسید و 16‌نفر به علت عدم شرایط ورود از مطالعه حذف شدند. چهارنفر به علت سابقه کار کمتر از یک‌سال و 11‌نفر به علت بیماری‌های دیگر بدن، ازجمله بیماری‌های نورولوژی، روماتولوژی، بدخیمی‌ها و تعویض مفصل از مطالعه حذف شدند. میانگین سنی فیزیوتراپیست­های شرکت‌کننده در مطالعه 9/91±­­37/09 و محدوده سنی 22 تا 69 سال بود. زنان 53/9 درصد و مردان 46/1 درصد از افراد موردمطالعه را تشکیل می‌دادند. پس از به‌دست‌آوردن شیوع مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار میان فیزیوتراپیست­های ایران، ارتباط معنادار آن با نوع درمان انجام‌شده توسط آزمون کای‌دو و دقیق فیشر تحلیل شد. از بین نواحی نه‌گانه بدن در هفت‌ناحیه ارتباط معنادار با روش­های درمانی به دست آمد. شیوع مشکلات اسکلتی-عضلانی در ناحیه گردن با ماساژ توسط دست (0/001 P=)، فاشیا ریلیز (0/011 P=)، موبیلیزیشن (0/007 P=)، ماسل انرژی تکنیک (0/007 P=)، درای‌نیدلینگ (0/032 P=)، در ناحیه شانه با موبیلیزیشن (0/005 P=) و تیپینگ (0/014 P=)، در ناحیه آرنج با فیزیوتراپی تنفسی (0/007 P=)، در ناحیه مچ دست با انجام ماساژ توسط دست (0/027 P=)، فاشیا ریلیز (0/01 P=)، موبیلیزیشن (0/046 P=)، ماسل انرژی تکنیک (0/004 P=)، تیپینگ (0/016 P=)، در ناحیه قسمت فوقانی پشت با ماساژ توسط دست (0/007 P=)، موبیلیزیشن (0/014 P=)، تیپینگ (0/004 P=) و در ناحیه قسمت ­تحتانی ­پشت با انجام فاشیا ریلیز (0/036 P=)، موبیلیزیشن (0/015 P=)، تیپینگ (0/035 P=) و ماسل انرژی تکنیک (0/044 P=) و در ناحیه زانو­ها با آب‌درمانی (0/037 P=) ارتباط معناداری بین شیوع مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار با نوع درمان انجام‌شده توسط فیزیوتراپیست­ها به دست آمد.
نتیجه ­گیری: یافته ­ها از شیوع بالای مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از انجام فیزیوتراپی در میان فیزیوتراپیست ­ها خبر می­دهد که این مشکلات با روش­ های غالب در نوع درمان انجام‌شده دارای ارتباط معناداری است. انجام برخی روش­های درمانی فیزیوتراپیست­ها شیوع مشکلات اسکلتی-عضلانی را در میان آن­ها بیشتر می­کند.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۹/۱/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb