XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، K55abdi@yahoo.com
چکیده:   (24 مشاهده)
زمینه:
کار تیمی، سنگ بنای توانبخشی پزشکی است. هدف از برنامه های کار تیمی توانبخشی ارتقای توانمندهای عملکردی افراد دارای ناتوانی به منظور بهبود کیفیت زندگی می باشد. یکی از مشکلات ارائه خدمات توانبخشی در کشور ایران کار تیمی است در واقع کار تیمی حلقه مفقوده ی خدمات توانبخشی می باشد، انجام کار تیمی بین پزشکان و درمانگران در حیطه های مختلف توانبخشی به ارائه ی با کیفیت خدمات توانبخشی کمک می کند. لذا این مطالعه با هدف شناسایی موانع کار تیمی در ارائه خدمات توانبخشی انجام شد.
روش:
این مطالعه با رویکرد کیفی جهت شناسایی موانع کار تیمی در شهرستان های شیراز و تهران در سال 1396  و با استفاده از روش تحلیل محتوی قراردادی بر اساس روش گرانهیم (2004) انجام شد.32 مشارکت کننده بر اساس نمونه گیری هدفمند با حداکثر تنوع انتخاب و نمونه گیری تا اشباع داده ها صورت گرفت. داده ها از طریق مصاحبه نیمه ساختار یافته جمع آوری شدند. قبل از انجام مصاحبه، هدف مطالعه توضیح داده شد و از مشارکت کنندگان رضایت آگاهانه اخذ شد، مدت زمان انجام  مصاحبه ها بین 20 تا 60 دقیقه به طول انجامید و برای تحلیل داده ها از نرم افزار MAXQDA 10  استفاده گردید. در این پژوهش جهت ارزیابی و صحت داده ها از چهار معیار مقبولیت ، قابلیت اطمینان، قابلیت انتقال و قابلیت تأیید پیشنهادی گوبا و لینکن استفاده شد.
یافته ها:
پس از پیاده سازی مصاحبه ها 846 کد اولیه با حذف کدهای مشابه استخراج شد. طبقات از فرایند غیر مستقیم  کد گذاری  باز همراه با خواندن چندین بار متن و اختصاص کدهای مرتبط به آن ها با استفاده از مقایسه مداوم کدها با یکدیگر و اطمینان از دقت کدگذاری شناسایی شدند . یافته های این مطالعه نشان داد که موانع کار تیمی در ارائه خدمات توانبخشی شامل یک مضمون اصلی "تولیت حلقه ی گمشده کار تیمی توانبخشی " و 6 طبقه شامل: "ساختار و برنامه ریزی نابسامان" ،" ارتباط و هماهنگی ضعیف "،"کمبود منابع مالی "،"نظام آموزشی ناکارآمد" ،"باورهای فرهنگی نادرست"،" شناخت وتجربه ناکافی"  و 20 زیر طبقه می باشند.
نتیجه گیری :
بر اساس یافته های این مطالعه،یک کار تیمی اثربخش توانبخشی نیازمند درک و شناخت جامعی از موانع کار تیمی در بلندمدت می باشد. شناخت موانع کار تیمی می تواند اولین اقدام اساسی در شکل گیری و پیشبرد کار تیمی دربیمارستان ها و مراکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی باشد. "تولیت حلقه ی گمشده کار تیمی توانبخشی" مهمترین مفهوم در زمینه مانع درانجام کارتیمی بود. نتایج می تواند بینش و دانش وسیعی در مورد کار تیمی در اختیار سیاستگذاران ، مدیران و کادر توانبخشی کشور در راستی رفع موانع مذکور به منظور ارتقای کیفیت خدمات توانبخشی قرار دهد. بنابراین ضرورت دارد که سیاستگذاران و مدیران نظام سلامت بینش خودر اتغییر و کار تیمی را به عنوان بخش اصلی برنامه های سلامت مورد توجه قرار دهند پیشنهاد می شود تحقیقات بیشتری در این زمبنه صورت گیرد.
متن کامل [DOC 408 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb