XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی،دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
2- دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، Ashayerih.neourosientice@yahoo.com
3- گروه روانشناسی کودکان استثنایی، دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
4- دانشگاه آزاد اسلامی،گروه روانشناسی و مشاوره، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر
چکیده:   (97 مشاهده)
چکیده 
هدف: اسکلروزیس چندگانه  (ام اس ) از جمله اختلالات مزمن و خود ایمنی ناشی از میلین زدایی در سیستم عصبی مرکزی است. اختلالی که پی آمد آن می تواند به کاهش بهزیستی روانشناختی منجر شود. کاربرد مداخله موسیقی عصب شناختی با توجه به تأثیرآن بر آسیب های عصب شناختی و بهبود سازش یافتگی های این گروه مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثر بخشی موسیقی عصب شناختی بر بهزیستی روانشناختی زنان مبتلا به اسکلروزیس چندگانه انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون - پس آزمون با گروه گواه  بود. در این مطالعه 20 نفر از زنان( 20 تا 30 سال ) مبتلا به ام اس از نوع عود بهبودی که عضو انجمن ام اس بودند با روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. این افراد پس از همگن‌سازی از نظر متغیرهایی نظیر میزان تحصیلات ،سن ، تأهل ، شغل و سطح خفیف شاخص گسترده ناتوانمندی (EDSS<4 ) و پس از کسب اعلام رضایت و اجرای پیش آزمون با روش جایگزینی تصادفی در دو گروه تجربی و گواه قرار گرفتند. ملاک های خروج از مطالعه شامل : نداشتن نشانه های روانشناختی (نظیر افسردگی ) و عدم حضور در هرگونه مداخله موسیقیایی در طول دوره بازپروری بود . مداخله موسیقی عصب شناختی مبتنی بر آموزش موسیقیایی کنش اجرایی مایکل تات (2005) با همکاری متخصص موسیقی  طراحی شد. 8عنوان برنامه آموزشی عبارت بود از :کنش اجرایی ، تنظیم هدف ، انگیزش گروهی ، کنترل بر انگیختگی ، بازداری ، مسؤلیت پذیری ، حل مسأله /خلاقیت و تصمیم گیری / خلاقیت .پس از محاسبه اعتبار درونی برنامه، 30 جلسه برنامه موسیقیایی هر هفته دو جلسه به مدت سه ماه در محل انجمن ام اس ایران به گروه تجربی ارائه شد ، درحالی که گروه گواه هیچ آموزشی را دریافت نکردند. ابزارهای اندازه گیری در این پژوهش مقیاس بهزیستی روانشناختی  ریف (1995) فرم کوتاه 42 سوالی و شاخص گسترده ناتوانمندی ) (EDSS کورتزکه (8319) برای ارزیابی ناتوانی جسمی در افراد مبتلا به ام اس مورد استفاده قرار گرفت . اطلاعات بدست آمده از پیش آزمون و پس آزمون با استفاده از تحلیل کوواریانس تک متغیره ANCOVA  و چند متغیره MANCOVA تجزیه و تحلیل شد .
پس از بررسی مفروضه های تحلیل کوواریانس تک متغیره و چند متغیره و حذف اثر پیش آزمون ، نتایج نشان دهنده  آن است که مداخله بر بهزیستی روانشناختی تأثیر معناداری را داشته است (05/0<  p) . و اندازه شدت اثر آن ( 38/0) بر اساس جدول کوهن متوسط است. به علاوه ، اگرچه مداخله بر زیر مؤلفه های بهزیستی اثر معناداری نداشته است (05/0<  p) ، اما میزان شدت اثر آن در 6 زیر مؤلفه به ترتیب : ارتباط مؤثر با دیگران در دامنه کم تا متوسط (23/0) ، زیر مؤلفه های استقلال (09/0)، تسلط بر محیط (07/0)، رشد شخصی (02/0)، هدفمندی درزندگی (01/0)، پذیرش خود (02/0) در دامنه شدت اثر "کم  " گزارش می شود.
نتیجه گیری: از دیدگاه متخصصان، درمان قطعی برای اختلال ام اس شناخته نشده است اما می توان از روش های بازپروری برای کاهش نشانگان روانشناختی آن بهره گرفت. یافته ها نشان داد که مداخله موسیقیایی اثری دو گانه بر جنبه های شناختی و عاطفی دارد . این نوع موسیقی شامل بداهه پردازی گروهی ، ترکیب بندی و دریافت موسیقیایی است که تقویت مهارتهای اجرایی نظیر سازماندهی ، حل مسأله ، تصمیم گیری را ممکن می کند.نتایج نشان می دهد اگرچه مداخله موسیقی عصب شناختی بر بهزیستی زنان مبتلا به ام اس تأثیر معناداری دارد. اما ، بر زیر مؤلفه های آن اثر معناداری نداشته است و این درحالی است که شدت اثر مداخله کم تا متوسط گزارش می شود. به نظر می رسد مداخله می تواند درمراکز بالینی کاربرد بالینی داشته باشد.
متن کامل [DOCX 141 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: روانشناسی کودکان استثنایی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb