XML English Abstract Print


1- ، poorghasem@rehab.mui.ac.ir
چکیده:   (60 مشاهده)
هدف: در راه رفتن طبیعی نیروی عکس العمل زمین از سمت داخل زانو عبور می­کند و یک بازوی اداکتوری حول این مفصل در سرتاسر مرحله استانس راه رفتن اعمال می­کند. اغلب از وجود بازوی اداکتوری و افزایش بار حاصله از آن روی کمپارتمان داخلی زانو برای توضیح شیوع بالای استئوآرتریت کمپارتمان داخلی در مبتلایان به استئوآرتریت  زانو استفاده می­شود. تغییر راستا و نیروهای بیومکانیکی بر روی زانو باعث کاهش درد، افزایش عملکرد ، بهبود کیفیت زندگی و پارامترهای راه رفتن می شود. استفاده از ارتوزهای زانو به منظور برداشتن وزن از کمپارتمان تحت تاثیر و کاهش درد زانو در افراد دچار استئوآرتریت زانو توصیه شده است. در این مطالعه برای بار نخست ،تاثیر میزان ارتفاع بار ارتوز، بر گشتاور اداکتوری وارده به زانو  اندازه گیری شد. در نتیجه، هدف از این مطالعه تغییر میزان گشتاور ابداکشن وارده از سوی ارتوز برای مقابله با گشتاور اداکشن وارده از زمین (نیروی عکس العمل زمین) و میزان تاثیر حالتهای مختلف ارتوزی بر روی پارامترهای کینماتیکی و کینتیکی بود.
روش بررسی: این مطالعه از نوع کار آزمایی بالینی بود. جهت مطالعه آینده نگر و غیر تصادفی و طراحی مطالعه عاملی بود.گروهی از افراد مبتلا به استئوآرتریت درجه خفیف تا متوسط زانو که به مراکز درمانی و بیمارستان های شهر اصفهان مراجه نمودند ؛ بعد از دریافت تاییدیه درجه استئوآرتریت مد نظر 2و3 توسط پزشک متخصص، به مرکز تحقیقات و پژوهش دانشکده توانبخشی ارجاع داده شدند. تعداد شرکت کننده با توجه به مقالات پیشین، 10 بیمار مبتلا به استئوآرتریت در ناحیه داخلی زانو درجه 2و 3 تعیین شد. 10 بیمار مبتلا به استئوآرتریت داخلی خفیف تا متوسط زانو شامل 9 زن و 1 مرد در مطالعه شرکت کردند. هر آزمودنی 5 شرایط مختلف در مطالعه را سپری کرد.ترتیب و توالی مراحل از طریق قرعه کشی برای هر فرد صورت گرفت.این پنج مرحله شامل بدون ارتوز،ارتوز با طول بار بلند،ارتوز با طول بار رایج، ارتوز با زاویه ابداکشن متوسط وارتوز با زاویه ابداکشن حداکثر بود. در این مطالعه به منظور ثبت متغیر های کینتیکی و کینماتیکی از سیستم آنالیز حرکت سه بعدی QTM[1] (نسخه 7/2 ساخت کشور سوئد) با هفت دوربین (تولید شرکت quaysis، امریکا) با فرکانس 100هرتز و یک صفحه تشخیص نیروی کیستلر[2] (500*600 میلی متر ، مدل AA 9260،تولید شرکت کیستلر، سوئیس) برای جمع آوری اطلاعات راه رفتن آزمودنی ها در مرکز تحقیقات موسکولواسکلتال دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان استفاده شد. نرم افزار Visual 3D (ساخت کمپانی C-Motion  آمریکا نسخه4 ) برای مدل کردن داده های اندام تحتانی مورد استفاده قرار گرفت . پارامترهای زمانی و مکانی و گشتاورهای وارد شده به مفصل زانو  و دامنه حرکتی زانو برای هر فرد در تمام مراحل  اندازه گیری گردید. اطلاعات بدست امده وارد نرم افزار کوالیسیس شد و برای مدل کردن به نرم افزار VISUAL3D وارد گردید. از نرم افزارSPSS(version22) جهت آنالیز داده ها  و آزمون شاپیرو ویلکز جهت بررسی نرمال بودن توزیع داده ها استفاده شد.  آزمون  repeated-measures-ANOVA برای مقایسه تاثیر ارتوز در پارامترهای ذکر شده در بیماران قبل و بعد ارتوز مورد استفاده قرار گرفت.
 
نتایج: ما بین پارامترهای زمانی و مکانی (سرعت، طول گام، کادنس، درصد فازایستایی) در حالات مختلف ارتوزی با یکدیگر و بدون ارتوز ، اختلاف معناداری گزارش نشد(0/05P>). بین دامنه حرکتی در هر سه صفحه(ساجیتال-فرونتال-هورزینتال) هیچ تفات قابل ارزشی در حالات متفاوت ارتوزی ثبت نگردید( 0/05<(P. بیشترین گشتاور اکستنسوری در حالات بدون ارتوز  به مفصل زانو وارد شد، ولی نتایج تحلیل آماری اختلاف معناداری را گزارش نکرد(0/05<(P. گشتاور اداکتوری به طور معنا داری در حالت ارتوز با بازوی اهرمی بلند کمتر از بدون ارتوز گزارش شد(0/05>(P.
 
نتیجه گیری: ارتوز با توجه به عدم مداخله در پارامترهای مکانی و زمانی ، هیچ گونه محدودیت حرکتی برای بیماران ایجاد نکرده است. ارتوز با طول بار بلند نسبت به ارتوز با نیروی ابداکتوری تاثیر با ارزش تری در کاهش نیروی اداکتوری به کمپارتمان داخلی زانو دارد. درنتیجه ممکن است باعث بهبود روند درمان و کیفیت زندگی افراد شود.
 
1- Qualisys Track Manager
2-Kistler force plate
 
 
متن کامل [DOCX 281 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اورتز و پروتز
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb