XML English Abstract Print


1- ، am.jafarpisheh@uswr.ac.ir
چکیده:   (53 مشاهده)
زمینه و هدف: کیفوز وضعیتی یکی از ناهنجاری‌های شایع ستون فقرات است که آگاهی از وضعیت بدنی و حفظ درست آن می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان آن داشته باشد. سیستم‌های بیوفیدبکی یکی از روش های مورد استفاده در پیشگیری از اختلالات پوسچرال هستند. هدف از مطالعه حاضر، طراحی ابزار بیوفیدبک جهت جلوگیری از قرار گرفتن در وضعیت کیفوتیک و ارزیابی پایایی و روایی آن است.
روش بررسی: 17 دانشجو رده سنی 18-30 سال به صورت غیراحتمالی ساده در مطالعه شرکت کردند. در این مطالعه برای ارزیابی شاخص کیفوز از خط‌کش انعطاف‌پذیر به عنوان استاندارد طلایی استفاده شد. ابتدا دستگاه بیوفیدبک کنترلی کیفوز با محوریت میکروکنترلر با استفاده از حسگر خمشی طراحی شد. سپس با نصب ابزار بیوفیدبک طراحی‌شده در منطقه مورد نظر از بدن شرکت‌کنندگان، درصد خطای ابزار از طریق شمارش تعداد دفعات هشدار در وضعیت خنثی و عدم هشدار در وضعیت کیفوتیک بررسی شد. همچنین برای بررسی تکرارپذیری ابزار بیوفدبک، اندازه گیری در دو وضعیت خنثی و کیفوتیک برای هر وضعیت دو بار با فاصله 2 ساعت انجام شد. در این تحقیق، روایی ابزار با استفاده از مقادیر حساسیت و ویژگی و پایایی آن با استفاده از ضریب کاپا سنجیده شد.
یافته­ها: نتایج نشان دادند که مقدار حساسیت ابزار بیوفیدبک طراحی­شده برابر با 64/17% و ویژگی آن برابر با 100% به دست آمد. مقدار شاخص کاپا برای هر دو بار اندازه گیری در وضعیت خنثی برابر با 100% محاسبه شد اما در وضعیت کیفوتیک در اندازه­گیری بار اول برابر با 64/17% و در اندازه­گیری بار دوم برابر با 12% به دست آمد. در بررسی تکرارپذیری ابزار بیوفدبک، بررسی ها نشان دادند که نتایج بار اول و بار دوم تفاوت چندانی باهم نداشتند.
نتیجه­گیری: نتایج نشان داد که ابزار بیوفیدبک در وضعیت خنثی، روایی کافی را دارد اما در وضعیت کیفوتیک، روایی کافی ندارد. به عبارت دیگر ابزار بیوفیدبک طراحی شده وضعیت بدنی کیفوتیک را مطابق با استاندارد طلایی (خط­کش انعطاف­پذیر) به درستی تشخیص نمی­دهد و از این نظر باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد تا نواقص آن رفع گردد. همچنین مقادیر شاخص کاپا نشان دادند که ابزار بیوفیدبک در وضعیت کیفوتیک از پایایی مناسبی برخوردار نیست. اما این ابزار از پایایی مناسبی در زمان برخوردار است.
متن کامل [DOCX 213 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb