XML English Abstract Print


1- ، fahimi1970@yahoo.com
چکیده:   (46 مشاهده)
مقدمه: بیماری مالتیپل اسکلروزیس(ام اس) یک بیماری نورولوژی است که پیامدهای قابل توجهی بر کیفیت زندگی بیماران دارد. براساس مطالعات صورت گرفته کیفیت زندگی در افراد دچار ام اس در خطر می باشد،  به طوری که این افراد در مقایسه با افراد بدون ام اس از کیفیت زندگی پایینتری برخوردار می باشند و این پایین بودن کیفیت زندگی بیشتر در حیطه های فیزیکی، خود مراقبتی، هیجانی و عملکردهای روزمره می باشد. علل متنوعی برای کاهش کیفیت زندگی در این افراد وجود دارد که از قبیل نبودن درمان قطعی، دوره های عود و فروکش و مراحل عود غیرقابل پیش بینی می باشد. علی رغم بررسی عوامل شخصیتی، اجتماعی، اقتصادی موثر بر کیفیت زندگی در این بیماران، مطالعه­ای که به بررسی عوامل تعادل و فعالیت­های روز مره زندگی بر کیفیت زندگی این افراد پرداخته باشد یافت نشد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه­ی مقطعی موردی (Cross Sectional) است که از بین افراد با ام اس شهر اصفهان تعداد 40 نفر فرد مبتلا به ام اس عود-فروکش با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس با تشخیص نورولوژیست انتخاب شدند. از تمامی خانواده های و خود مراجعین ام اس برای شرکت در مطالعه، فرم رضایت نامه کتبی دریافت گردید. تمامی مشخصات آزمودنی ها در مطالعه بصورت محرمانه نگهداری شد و تمام آزمودنی ها در طول اجرای مطالعه در صورت انصراف اجازه خروج از مطالعه را داشتند. معیارهای ورود عبارت بودند از: رضایت آزمودنیها برای شرکت در طرح، فرد از پزشک تشخیص ام اس از نوع عود-فروکش دریافت کرده باشد، افرادی که به بیمارستانهای الزهرا و کاشانی اصفهان ارجاع داده شده اند، محدوده سن ۲۰-۴۰سال، حداقل دو حمله در 24 ماهه گذشته، نمره کمتر از 5.5 در EDSS، مبتلا به نوع متوسط مولتیپل اسکلروزیس از لحاظ شدت ناتوانی و علایم بیماری، داشتن بصیرت کافی و توانایی لازم برای همکاری در مطالعه از طریق تست MMSE . معیارهای خروج مطالعه عبارت بودند از: عدم رضایت مراجعین جهت ادامه روند مطالعه، حضور و مشارکت در تحقیقات مشابه در سه ماه گذشته که به صورت مداخله ای بر روی کیفیت زندگی، تعادل یا فعالیتهای روزمره زندگی اجرا شده اند، وجود نقص بینایی و شنوایی، عود بیماری و شدید شدن شدت ناتوانی از حالت ناتوانی متوسط به ناتوانی شدید و وجود هرگونه اختلال همبود مانند تشنج. سپس مقیاس میزان وضعیت ناتوانی ((EDSS، پرسشنامه تعادلی برگ، مقیاس استقلال بارتل و پرسشنامه کیفیت زندگی SF-36 توسط افراد مبتلا به ام اس تکمیل گردید. اطلاعات بدست آمده توسط نرم افزار SPSS 20 و روشهای آمار همبستگی پیرسون و رگرسیون همزمان استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که تعادل با مولفه­های فعالیت فیزیکی (66%)، ایفای نقش جسمی (98%) و شاخص ابعاد جسمی (93%) کیفیت زندگی رابطه مثبت معنادار وجود دارد (01/0 < P) و همچنین بین تعادل و  سایر مولفه­های کیفیت زندگی هیچ رابطه معناداری وجود نداشت.  مراقبت از خود با مولفه فعالیت فیزیکی (60%) و شاخص ابعاد جسمی (56%) رابطه مثبت معنادار (01/0 < P) و بین مولفه فعالیت با مولفه فعالیت فیزیکی (75%)، ایفای نقش جسمی (45%) و شاخص ابعاد جسمی (67%) رابطه مثبت معنادار وجود دارد و همچنین بین مولفه­های مراقبت از خود و فعالیت با با سایر مولفه­های کیفیت زندگی هیچ رابطه معناداری وجود نداشت.
بحث و نتیجه گیری: نتایج این مطالعه حاکی از توانایی پیش­بینی کنندگی تعادل و استقلال در فعالیتهای روزمره زندگی در بعد جسمی کیفیت زندگی بیماران ام اس دارد. با توجه به مداخلات گسترده ای که در حوزه توانبخشی بیماران ام اس صورت میگیرد فارغ از بهبودهای فیزیکی توجه به عوامل مهمی از جمله کیفیت زندگی و مهارت های روزمره زندگی اهمیت ویزه ای پیدا می کند،  لذا به نظر می­رسد با توانبخشی هدفمند سیستم تعادلی و آموزش فعالیتهای روزمره زندگی بتوان شاهد بهبود بعد جسمی کیفیت زندگی در بیماران ام اس بود.
 
متن کامل [DOCX 109 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: کاردرمانی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb