دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1397 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharifian M, Taheri A, Karimi M T. Comparison of the Effect of Prefabricated Foot Orthoses on Pain and Quality of Life in Women With Plantar Fasciiti. jrehab. 2018; 19 (1) :18-25
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2194-fa.html
شریفیان مریم، طاهری علیرضا، کریمی محمدتقی. مقایسه تأثیر دو نوع ارتز پیش‌ساخته پا بر درد و کیفیت زندگی زنان مبتلا به پلانتار فاشیاتیس. فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی. 1397; 19 (1) :18-25

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-2194-fa.html


1- دانشجوی کارشناسی ارشد گروه اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی اصفهان، اصفهان، ایران. ، m.sharifian1991@yahoo.com
2- کارشناسی ارشد ارتوز و پروتز گروه اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی اصفهان، اصفهان، ایران.
3- دکتری بیومکانیک گروه اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی استان فارس، شیراز، ایران.
چکیده:   (347 مشاهده)

هدف هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر کفی پیش‌ساخته نرم و نیمه‌سخت در بهبود درد و کیفیت زندگی زنان مبتلا به پلانتار فاشیاتیس است.
روش بررسی این مطالعه کارآزمایی بالینی از نوع تصادفی بود. جامعه آماری شامل خانم‌هایی بود که متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی و دیگر همکاران توانبخشی، پلانتار فاشیاتیس را در آن‌ها تشخیص دادند و برای دریافت کفی به کلینیک‌های ارتوپدی فنی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارجاع داده شدند. پژوهشگر با انجام آزمایش مکانیسم چرخ‌مانند، پلانتار فاشیاتیس را در این افراد به طور قطعی تشخیص داد. تعداد نمونه انتخابی ۳۰ نفر بود. در این مطالعه از کفی پیش‌ساخته نرم از جنس اتیل وینیل استات با دانسیته پایین وکفی پیش‌ساخته نیمه‌سخت از جنس اتیل وینیل استات با دانسیته بالا استفاده شد. کفی‌ها به صورت تمام‌طول با قوس طولی داخلی متناسب با سایز پای هر یک از بیماران بودند. مداخله به صورت تصادفی در دو گروه درمانی انجام گرفت. بیماران به دو گروه ۱۵ نفره تقسیم شدند. مراحل آزمون و اندازه‌گیری برای گروه اول بدین صورت بود: مرحله بدون مداخله، مرحله کفی نرم، و مرحله کفی نیمه‌سخت. در گروه دوم مراحل به ترتیب شامل مرحله بدون مداخله، مرحله کفی نیمه‌سخت، و مرحله کفی نرم بود. قبل از مداخله ارتزی پرسش‌نامه مربوط به درد و پرسش‌نامه کیفیت زندگی تکمیل شد. سپس در دو مرحله مداخله ارتزی انجام گرفت؛ یکی پس از ۲ هفته استفاده از ارتز و دیگری ۶ هفته بعد از استفاده از ارتز، پرسش‌نامه‌های مربوطه تکمیل شد. توزیع طبیعی داده‌ها با کمک آزمون شایپرو ویلک محاسبه شد. به منظور تحلیل نهایی از آزمون‌های پارامتریک تجزیه‌وتحلیل واریانس با اندازه‌گیری‌های تکرارشونده استفاده شد. محاسبات آماری نیز با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲۰ و با سطح معنی‌داری ۰۵/۰ انجام گرفت.
یافته‌ها مقایسه اختلاف میانگین کیفیت زندگی بیماران در دو مرحله بدون کفی و با کفی نرم نشان می‌دهد این رقم به طور معنی‌داری در مرحله بدون کفی بیشتر است (۰/۰۵˂P). این نتایج مشابه حالتی است که مرحله بدون کفی با زمان استفاده از کفی نیمه‌سخت مقایسه می‌شود؛ چرا که در این حالت نیز اختلاف میانگین به طور معنی‌داری در مرحله بدون کفی بیشتر است (۰/۰۵˂P). در مقایسه اختلاف میانگین کیفیت زندگی در مرحله کفی نرم با کفی نیمه‌سخت این رقم با کفی نیمه‌سخت بیشتر است و تفاوت این دو مرحله معنی‌دار نیست (۰/۰۵˃P). مقایسه اختلاف میانگین درد پا و مچ پا در مرحله بدون کفی با مرحله استفاده از کفی نرم نشان می‌دهد میزان درد در شرایط بدون کفی بیشتر از زمانی است که فرد کفی نرم دارد و اختلاف در این حالت معنی‌دار است (۰/۰۵˂P). مقایسه اختلاف میانگین درد پا و مچ پا در مرحله بدون کفی با مرحله استفاده از کفی نیمه‌سخت نشان می‌دهد میزان درد در شرایط بدون کفی بیشتر از زمانی است که فرد کفی نرم دارد و اختلاف در این حالت معنی‌دار است (۰/۰۵˂P). مقایسه میزان درد با کفی نرم و با استفاده از کفی نیمه‌سخت نشان می‌دهد میزان درد پا و مچ پا با کفی نیمه‌سخت بیشتر است و این تفاوت معنی‌دار است (۰/۰۵˂P).
نتیجه‌گیری براساس یافته‌های ‌‌پژوهش می‌توان نتیجه گرفت مداخله ارتوزی صرف نظر از جنس آن، تأثیر چشمگیری در بهبود کیفیت زندگی بیماران پلانتار فاشیاتیس ندارد. همچنین نتایج نشان داد استفاده از کفی نرم، درد پا و مچ پا را در این بیماران کاهش می‌دهد.

متن کامل [PDF 4093 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اورتز و پروتز
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb