دوره 15، شماره 3 - ( پاييز 1393 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Partovi-Far M, Safaei-Pour Z, Vahab-Kashani R, Zabihi-Yeganeh M, Bagher-Zadeh M. Immediate Effect of Foot Insole with Longitudinal Medial Arch Support and Metatarsal Pad on Plantar Pressure Distribution in Females with Rheumatoid Arthritis. jrehab. 2014; 15 (3) :72-78
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1500-fa.html
پرتوی‌فر مریم، صفایی‌پور زهرا، وهاب‌کاشانی رضا، ذبیحی‌یگانه مژده، باقرزاده معصومه. بررسی تاثیر آنی کفی دارای حمایت قوس طولی-داخلی و پد متاتارس بر توزیع فشار کف پا در زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید. مجله توانبخشی. 1393; 15 (3) :72-78

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1500-fa.html


1- دانشجو دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دکتری دانشگاه علوم بهزستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، safaee_zahra@yahoo.com
3- مربی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
4- فوق تخصص
5- دانشجوی دکتری
چکیده:   (2348 مشاهده)

 هدف: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن است که سبب تغییرات ساختاری و عملکردی در مفاصل پا شده و منجر به تغییر توزیع فشار کف پا می گردد. بنابراین هدف از انجام این مطالعه بررسی تاثیر آنی کفی دارای حمایت قوس طولی-داخلی و پد متاتارس بر توزیع فشار کف پایی در زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید بوده است.

روش بررسی: در این مطالعه شبه تجربی، پانزده داوطلب زن مبتلا به آرتریت روماتوئید با استفاده از روش غیر احتمالی ساده انتخاب شدند. فشار کف پا با استفاده از دستگاه پدار و در چهار منطقه آناتومیکی در دو حالت با کفی و بدون کفی اندازه گیری شد و میانگین حداکثر فشار (کیلوپاسکال) در این نواحی محاسبه گردید.

یافته‌ها: کفی دارای حمایت قوس طولی-داخلی و پد متاتارس سبب کاهش معنادار میانگین حداکثر فشار در نواحی پاشنه (P<0/015) و سر متاتارس‌ها (P<0/03) و افزایش معنادار فشار در ناحیه میانی پا (P<0/00) نسبت به حالت بدون کفی شد. در ناحیه انگشتان نیز تفاوت معناداری بین میانگین حداکثر فشار در دو حالت ارزیابی مشاهده نگردید.

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که کفی دارای حمایت قوس طولی-داخلی و پد متاتارس با اصلاح الگوی فشار بر پاشنه و سر متاتارس‌ها در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، سبب افزایش فشار در ناحیه میانی پا و کاهش فشار در نواحی پاشنه و سر متاتارس‌ها شده است. در نتیجه این کفی به عنوان یک مداخله درمانی در این بیماری جهت توزیع طبیعی تر فشار کف پا پیشنهاد می‌گردد.

متن کامل [PDF 406 kb]   (872 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اورتز و پروتز
دریافت: ۱۳۹۳/۱/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۷/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb