دوره 15، شماره 3 - ( پاييز 1393 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Atadokht A, Jokar-Kamalabadi N, Hosseini-Kiasari T, Bashar-Pour S. The Role of Perceived Social Support in Predicting Psychological Disorders in People with Physical Disability and Its Comparison with Normal Subjects. jrehab. 2014; 15 (3) :26-35
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1459-fa.html
عطادخت اکبر، جوکارکمال‌آبادی نجمه، حسینی‌کیاسری طیبه، بشرپور سجاد. نقش حمایت اجتماعی ادراک‌شده در پیش‌بینی اختلالات روانشناختی افراد معلول جسمی حرکتی و مقایسه آن با افراد عادی. فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی. 1393; 15 (3) :26-35

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1459-fa.html


1- استاديار دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران. ، Ak_atadokht@yahoo.com
2- دانشجوی ارشد دانشگاه محقق اردبیلی
3- استاديار دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (2585 مشاهده)

هدف: این مطالعه با هدف بررسی نقش حمایت اجتماعی ادراک‌شده در پیش‌بینی اختلالات روانشناختی افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی و مقایسه آن با افراد عادی انجام شد.

روش بررسی: در این مطالعه علی‌مقایسه‌ای، 49 نفر از بین معلولین جسمی حرکتی با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده و 50 نفر غیرمعلول از بین افراد عادی با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21) و مقیاس چندبعدی حمایت اجتماعی ادراک‌شده (MSPSS)، جمع‌آوری و با ابزار آماری خی‌دو، تحلیل واریانس یک‌عاملی و رگرسیون چندمتغیری تحلیل شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه معلولین جسمی حرکتی و افراد عادی از لحاظ استرس (0/05>P)، اضطراب، افسردگی و حمایت افراد مهم (0/01>P) تفاوت معنی‌دار وجود دارد. همچنین استرس افراد معلول، با حمایت افراد مهم و دوستان؛ افسردگی معلولین با حمایت افراد مهم، دوستان و خانواده و همچنین با نمره کل حمایت اجتماعی؛ و بالاخره اضطراب افراد معلول با حمایت افراد مهم، دوستان و خانواده رابطه معنی‌دار دارد (0/05>P). نتایج تحلیل رگرسیون نیز نشان داد که مدل‌های پیش-بینی استرس، افسردگی و اضطراب از روی حمایت اجتماعی ادراک‌شده در افراد معلول و نیز افراد عادی معنی‌دار است (P<0/01).

نتیجه‌گیری: این نتایج تلویحاتی را درمورد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و روانشناختی به دنبال داشته و در توانبخشی افراد معلول جسمی- حرکتی قابلیت کاربرد دارند.

متن کامل [PDF 347 kb]   (1151 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۲/۱۱/۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۶ | انتشار: ۱۳۹۳/۷/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb