دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sha'bani R, Nikou M R, Gholamrezaei S, Shirmohammadi T. The Effect of Cardiac Rehabilitation on Left Ventricular Remodeling in Men and Women Patients with Coronary Artery Disease. jrehab. 2013; 13 (4) :132-139
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1258-fa.html
شعبانی رامین، نیکو محمدرضا، غلام‌رضایی شهرام، شیرمحمدی طیبه. تأثیر برنامه نوتوانی قلب در بازسازی بطن چپ بیماران مرد و زن مبتلا به بیماری عروق کرونر. مجله توانبخشی. 1391; 13 (4) :132-139

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1258-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی‌ واحد رشت، گیلان، ایران. ، dr.ramin.shabani@gmail.com
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،
3- ‌دانشگاه آزاد اسلامی ‌واحد رشت،
4- دانشگاه علوم پزشکی گیلان
چکیده:   (8709 مشاهده)

هدف: این پژوهش با استفاده از یافته‌های اکوکاردیوگرافی به بررسی تأثیر برنامه نوتوانی قلب بر بهبود فرآیند بازسازی قلب در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونری پرداخته و در نهایت نتایج بدست آمده در مردان و زنان را با یکدیگر مقایسه می‌کند.

روش بررسی: از میان ۴۰ بیمار قلبی داوطلب، ۲۰ بیمار قلبی (۱۰ بیمار زن با میانگین سنی ۵٫۴۴±۵۴٫۵ و۱۰ بیمار مرد با میانگین سنی ۷٫۶۸±۵۳٫۲) که در مرحله دوم نوتوانی قلب قرار داشتند، در برنامه نوتوانی این پژوهش مداخله‌ای آینده نگر شرکت کردند. برنامه تمرین شامل تمرینات ورزشی استقامتی و مقاومتی به مدت ۶۰ دقیقه، ۳ جلسه در هفته و در مجموع به مدت ۲ ماه بود. قبل و بعد از برنامه نوتوانی، اکوکاردیوگرافی و آزمون ورزش در بیماران انجام شد. داده های حاصل با آزمون‌های آماری تی ‌زوجی و مستقل تحلیل شد.

یافته‌ها: میزان کسر تخلیه‌ای در مردان از ۸±٪۵۲ به ۷٫۳۶±٪۶۰/۵ و در زنان از ۸±٪۴۹ به ۸/۲۲±٪۵۸/۵ افزایش یافت. میزان اندازه پایان دیاستولی بطن چپ در مردان از۶/۷۴ ±۵۰/۲۶ به ۵/۵۶±۴۵/۴ میلی‌متر و در زنان از ۴۷/۸۷±۱۱/۷۶ به ۸/۵۲±۴۴/۶۲ میلی‌متر و میزان اندازه پایان سیستولی بطن چپ در مردان از۷/۳۳±۳۲/۱۰ به ۸/۶±۸۶/۲۷ میلی‌متر و در زنان از ۹/۵۲±۳۳/۲۹ به ۶/۱±۲۸/۷۳ میلی‌متر کاهش یافت. میزان کسر کوتاه‌شدگی بطن چپ در مردان از ۵/۰۴±٪۲۷/۸ به ۵/۲۸±٪۳۸/۲۵ و در زنان از ۷/۶±٪۲۷/۳ به ۵/۵±٪۳۶/۱۵ افزایش داشت (P=۰/۰۰۱) لیکن آزمون آماری تی مستقل نشانگر تأثیر یکسان نوتوانی قلب در پیشگیری از بازسازی بطن چپ در هر دو جنس بود ). 

نتیجه‌گیری: ۲۴ جلسه برنامه نوتوانی قلب تأثیر بارزی در پیشگیری از بازسازی بطن چپ در بیماران قلبی داشت که به نظر می‌رسد این تأثیر در دو گروه زن و مرد یکسان است.

  

متن کامل [PDF 1032 kb]   (1041 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: گفتاردرمانی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb