دوره 14، شماره 3 - ( پاييز 1392 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Daneshmandi H, Barati A H, Ahmadi R. The Effect of Core Stabilization Training Program on the Balance of Mentally Retarded Educable Students. jrehab. 2013; 14 (3) :16-24
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1208-fa.html
دانشمندی حسن، براتی امیرحسین، احمدی رحمت. بررسی تأثیر تمرینات ثبات مرکزی بر وضعیت تعادل دانش‌آموزان پسر کم‌توان ذهنی آموزش‌پذیر. مجله توانبخشی. 1392; 14 (3) :16-24

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1208-fa.html


1- دانشیار دانشگاه گیلان، گیلان، ایران. ، daneshmandi_ph@yahoo.com
2- دانشگاه شهید رجایی
3- دانشگاه گیلان
چکیده:   (13744 مشاهده)

هدف: هدف از تحقیق حاضر بررسی تأثیر تمرینات ثبات مرکزی بر وضعیت تعادل دانش‌آموزان پسر کم‌توان ذهنی آموزش‌پذیر بود.

 روش بررسی: پژوهش از نوع کاربردی بود و در آن، از طرح شبه‌آزمایشیِ پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل استفاده شد. نمونۀ آماری ۳۱ دانش‌آموز پسر عقب‌ماندۀ ذهنی بودند که در دو گروه قرار گرفتند: گروه اول (کنترل): ۱۴ نفر با میانگین سن ۳/۰۲ ± ۱۱/۰۷ سال و قد ۷/۸۶±۱۵۲ سانتی‌متر و وزن ۸/۰۸±۴۴/۰۷ کیلوگرم؛ گروه دوم: ۱۷ نفر تجربی با میانگین سن ۱/۹۵±۱۱/۲۳ سال و قد ۷/۰۷±۱۴۷ سانتی‌متر و وزن ۴/۸۵±۳۸/۱۱ کیلوگرم. آزمودنی‌ها ازطریق نمونه‌گیری در دسترس (تصادفی) انتخاب شدند و اطلاعات فردی آن‌ها مانند قد، وزن، هوش و سوابق پزشکی، با استفاده از پروندۀ پزشکی‌شان به‌دست آمد. برنامۀ تمرینی گروه تجربی شامل تمرین‌های مرتبط با ثبات مرکزی بود. آزمودنی‌ها تمرینات را در شش هفته (سه بار در هفته) انجام دادند. در سه هفتۀ اول، در دو سِت با پنج تکرار و در سه هفتۀ دوم، در دو سِت با ده تکرار انجام دادند و برای ارزیابی تعادل پویا از تست تعدیل‌شدۀ ستارۀ Y استفاده شد. برای تحلیل داده‌ها از آزمون‌های آماری تی مستقل و هم‌بسته استفاده شد.

 یافته‌ها: براساس نتایج، اختلاف معنی‌داری در جهات خلفی خارجی و خلفی داخلی در گروه تجربی پس از تمرینات وجود دارد (۰/۰۵&leP).

 نتیجه‌گیری: افراد مبتلا به کم‌توانی ذهنی درمقایسه‌ با افراد طبیعی در رشد حرکتی تأخیر دارند که به‌نظر می‌رسد باعث کاهش تعادل در آن‌ها می‌شود. این پژوهش باتوجه‌به ضعف تعادل در کم‌توانانان ذهنی و اهمیت تعادل در فعالیت‌های روزانه و تأثیر تمرینات ثبات مرکزی بر تعادل نشان داد که این تمرینات باعث بهبودی تعادل در این افراد می‌شود. مربیان و معلمان نیز می‌توانند از تمرینات ثبات مرکزی برای افراد کم‌توان ذهنی استفاده کنند.

متن کامل [PDF 524 kb]   (3373 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: طب فیزیکی
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb