دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahdat I, Rostami M, Tabatabai Qomshe F, Abdollahi I, Soleymanzadeh-Ardabili N. Mechanical Simulation of the Extension and Flexion of the Elbow Joint in Rehabilitation . jrehab. 2013; 13 (4) :37-47
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1008-fa.html
وحدت ایمان، رستمی مصطفی، طباطبایی‌قمشه فرهاد، عبداللهی ایرج، سلیمان‌زاده‌اردبیلی نیما. مدل‌سازی مکانیکی حرکت اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج در زمینه توانبخشی. مجله توانبخشی. 1391; 13 (4) :37-47

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1008-fa.html


1- دانشگاه آزاداسلامی، واحد علوم و تحقیقات
2- دپارتمان مهندسی پزشکی، دانشگاه صنعتی امیر کبیر
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دپارتمان مهندسی پزشکی، دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
4- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، abdollahi@uswr.ac.ir
چکیده:   (6886 مشاهده)

هدف: هدف این تحقیق بهینه کردن حرکت توانبخشی اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج، از لحاظ اتلاف انرژی و صدمات ناشی از تنش‌‌های وارده از طرف تجهیزات حرکتی به مفاصل و اندام‌‌های درگیر در حرکت، با استفاده از بررسی تغییرات خواص ویسکوالاستیک در انجام حرکت موردنظر،به ازای تغییر سرعت انجام حرکت بود.

روش بررسی: در این مطالعه کاربردی جمعیت آماری مختصر به ۵ نفرمرد سالم بدون هیچگونه سابقه و مشکل در سیستم عصبی-عضلانی و با لحاظ کردن شاخص توده‌بدنی بود. بر روی این افراد تست (CPM) گشتاور پسیو توسط دستگاه ایزوکینتیک سایبکس (CYBEX) در حرکت اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج در ۴ سرعت متفاوت (۷۵ ،۴۵ ، ۱۵، ۱۲) در ۵ سیکل متوالی در دامنه حرکتی ۰ تا ۱۳۰ درجه، بر روی دست چپ هر فرد انجام شد و سپس اطلاعات بدست آمده از تست‌‌های انجام شده برای تحلیل و آنالیز، وارد نرم‌افزار ریاضی و تحلیلی (MATLAB) شد. به منظور مدل‌سازی حرکت و بررسی اثر خواص ویسکوالاستیک در حرکت موردنظر و هم‌چنین محاسبه پارامتر‌‌های بیومکانیکی از منحنی‌‌های گشتاور پسیو بدست آمده از آزمایش‌ها، از یک مدل مکانیکی ویسکوالاستیک پسیو سه اِلمانی استفاده شد و برای استخراج ضرایب ویسکوز و الاستیک مدل، روابط ریاضی مدل مربوطه را با منحنی‌‌های گشتاور پسیو فیت کردیم.

یافته‌‌ها: افزایش میزان سرعت حرکت باعث افزایش میزان پارامتر‌‌های بیومکانیکی کار، هیسترسیس و ضرایب الاستیک، کاهش ضریب ویسکوز، افزایش میزان اتلاف انرژی و افزایش مقاومت المان‌‌های ویسکوز شد. هم‌چنین پاسخ مدل مکانیکی، بیانگر سازگاری عملکرد مدل موردنظر با عملکرد مکانیکی اندام‌‌های درگیر در طول حرکت بود.

نتیجه‌گیری: نتیجه این تحقیق حاکی از انجام حرکات توانبخشی در سرعت‌‌های پایین و استفاده از تجهیزات توانبخشی با نیروی مقاوم ویسکوالاستیک به منظور بهینه کردن حرکت و کاهش صدمات وارده در بافت‌ها و مفاصل درگیر بود.

متن کامل [PDF 603 kb]   (1387 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb