دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1393 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gandomkar A, Eslami M, Hosseini-Nejad S E, Jahedi V. Can Unstable Shoe Be Used As a Safety Training Shoe for Rehabilitation Exercises?. jrehab. 2014; 15 (1) :29-36
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1396-fa.html
گندمکار امین، اسلامی منصور، حسینی‌نژاد سیداسماعیل، جاهدی وحید. آیا می‌توان از کفش ناپایدار به عنوان کفش تمرینی ایمن در تمرینات بازتوانی و توانبخشی استفاده نمود؟. مجله توانبخشی. 1393; 15 (1) :29-36

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1396-fa.html


1- دانشکده آموزش پزشکی و علوم ورزشی مازندران، بابلسر، ایران. ، amin.gandomkar14@gmail.com
2- دانشگاه مازندران
چکیده:   (7086 مشاهده)

هدف:کفش ناپایدار به عنوان عاملی ایمن برای افراد سالم و ابزاری جهت کاهش درد در افراد استئوآرتریتی حین راه رفتن پیشنهاد شده است.هدف از تحقیق حاضر،تأثیر کفش ناپایدار بر متغیرهای بیومکانیکی مرتبط با آسیب(سودمندی آن به عنوان کفش توانبخشی ایمن)هنگام دویدن در افراد سالم بود.

روش بررسی: 25 نفر آزمودنی مرد جوان سالم (میانگین سنی 27/2±21 سال) به صورت در دسترس در این آزمون شرکت کرده و در شرایط پابرهنه،با کفش ناپایدار و کفش کنترل روی صفحه نیروسنج دویدند.متغیرهای توان مفصلی مثبت و منفی،حداکثر نیروی عمودی فعال و غیرفعال،نیروهای قدامی و خلفی،سرعت بارگذاری و ضربه نیروهای عمودی غیرفعال وخلفی طی همزمان‌سازی دوربین ویدئویی و صفحه نیروسنج ثبت و با استفاده از نرم افزار MATLAB محاسبه گردیدند.آزمون فرضیات با روش تحلیل واریانس با داده‌های تکراری در نرم افزار SPSS(نسخه20) انجام شد (P<0.05).

یافته‌ها:توان منفی مچ‌پا در کفش ناپایدار در مقایسه با کفش کنترل و پای‌برهنه به ترتیب 49% و 35%به طور معناداری کاهش یافت (P<0/05 ,P=0/02). کفش ناپایدار توان مثبت مچ‌پا را در مقایسه با پای برهنه 23% کاهش معنادار داد (P=0/01). متغیرهای حداکثر نیروی عمودی غیرفعال وسرعت بارگذاری آن،حداکثر نیروی خلفی وضربه ناشی از آن هنگام دویدن باکفش ناپایدار در مقایسه باکفش کنترل به طورمعناداری افزایش یافت (P<0/05).

نتیجه‌گیری: کفش ناپایدار برخی از ریسک فاکتورهای آسیبی دویدن شامل حداکثر نیروی عمودی غیرفعال وسرعت بارگذاری آن،حداکثرنیروی خلفی وضربه حاصل از آن را افزایش داد.این کفش‌ باکاهش توان منفی مچ‌پا نسبت به کفش کنترل،منجر به کاهش ظرفیت جذبی وکنترلی عضلات ساق و پایداری فعال این مفصل می‌شود.با وجود این،با افزایش توان مثبت مچ‌پا در مقایسه با پای برهنه وکاهش نیروی قدامی،می‌تواند ظرفیت پیشروی و تولید نیرو را در این مفصل بهبود بخشد.

متن کامل [PDF 419 kb]   (1217 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردی | موضوع مقاله: طب فیزیکی
دریافت: 1392/8/27 | پذیرش: 1393/1/1 | انتشار: 1393/2/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb