دوره 15، شماره 2 - ( تابستان 1393 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sangtarash F, Dehghan-Manshadi F, Sadeghi A R, Tabatabaei S M. Validity and Reproducibility of Dual Digital Inclinometer in Measuring Thoracic Kyphosis in Women Over 45 Years. jrehab. 2014; 15 (2) :78-84
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1334-fa.html
سنگتراش فاطمه، دهقان‌منشادی فریده، صادقی علی‌رضا، طباطبایی سیدمهدی. اعتبار و تکرارپذیری Dual Digital Inclinometer در اندازه گیری زاویه کایفوز پشتی در زنان بالای 45 سال. مجله توانبخشی. 1393; 15 (2) :78-84

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-1334-fa.html


1- شعبه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، farideh4351@gmail.com &
3- دانشگاه علوم پزشکی زنجان
4- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (3964 مشاهده)

هدف: اندازه گیری دقیق کایفوز پشتی ستون فقرات هم در روند ارزیابی بیماران و هم در سنجش اثر درمانهای مختلف از ارزش بالایی برخوردار است.Dual Digital Inclinometer(DDI) به عنوان ابزاری که می تواند به صورت غیر تهاجمی مقدار زاویه کایفوز را اندازه گیری کند معرفی شده است. امابنا بر اطلاعات موجود تاکنون تنها یک مطالعه به بررسی اعتبار و تکرارپذیری این ابزار درکشورمان پرداخته است. لذا هدف از این مطالعه بررسی اعتبار وتکرارپذیری درون روز وبین روز ابزار DDI دراندازه گیری زاویه کایفوز پشتی ستون فقرات در جامعه زنان بالای 45 سال می باشد.

روش بررسی: در این مطالعه متدلوژیک، کایفوز پشتی ستون فقرات توسط ابزار DDI در سه نوبت بر روی 20 زن در دامنه سنی 70-45 اندازه گیری شد.دو اندازه گیری در یک روز به فاصله یک ساعت برای بررسی تکرارپذیری درون –روز و نوبت آخر با فاصله یک روز برای ارزیابی تکرارپذیری بین- روزها صورت گرفت.همچنین مقدارزاویه کایفوز با محاسبه زاویه Cobb بر روی تصاویررادیولوژیکی توسط آزمونگر اندازه گیری شد و اعتبارزاویه به دست آمده با ابزار DDI در مقایسه با آن مورد بررسی قرار گرفت.از آزمون ضریب همبستگی ICC با فاصله اطمینان 95% جهت تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد.

یافته‌ها: دربررسی اعتباراندازه گیری کایفوز به دست آمده با ابزار DDI در مقایسه با زاویه Cobb مقدار ICC=0/86 به دست آمد که سطح اعتباربالایی را نشان می دهد. همچنین تکرارپذیری درون روز و بین روز زاویه کایفوز پشتی اندازه گیری شده با ابزار DDI به ترتیب با ضریب همبستگی ICC=0/95 و ICC=0/92 به دست آمد.

نتیجه‌گیری: بنابر یافته های این پژوهش، ابزار DDI می تواندبه عنوان وسیله ای معتبر و تکرارپذیر برای اندازه گیری غیرتهاجمی کایفوز پشتی ستون فقرات به کارگرفته شود.

متن کامل [PDF 309 kb]   (1184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیوتراپی
دریافت: ۱۳۹۲/۵/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb