جلد 12 - ویژه‌نامه: پژوهش‌های اعتیاد                   دوره، ، فصل و سال، مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmaeili I, Tavakkoli M, Ghiasi M, Hekmat-Pour A, Farhadi M H. The Study of Effectiveness of Life Skills Training on Attitude Change towards Drugs among Conscripts in Tehran Prisons. jrehab. 2012; 12 :21-26
URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-805-fa.html
اسماعیلی ایرج، توکلی محمود، قیاسی محمد، حکمت‌پور ابوالقاسم، فرهادی محمدحسن. بررسی اثربخشی آموزش مهارت‌های زندگی بر تغییر نگرش نسبت به مواد مخدر در میان سربازان وظیفه شاغل در زندان‌های استان تهران . فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی. 1390; 12 () :21-26

URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-805-fa.html


1- پزشک مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد و وابستگی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران ، iesmaili@yahoo.com
2- کارشناسارشد مديريت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
3- کارشناس ارشد مديريت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (13038 مشاهده)

هدف: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی آموزش‌های مهارت زندگی بر تغییر نگرش، نسبت به مواد مخدر در میان سربازان وظیفه شاغل در زندان‌های استان تهران در سال 1389 انجام گردید.

روش بررسی: در این پژوهش مداخله‌ای، سه گروه شامل یک گروه آزمایش و دو گروه گواه (درونی و بیرونی)، شامل ۱۹۶ نفر از سربازان وظیفه مشغول به خدمت در زندان‌های استان تهران، که با روش تصادفی نظام‌دار (سیستماتیک) انتخاب شده بودند، شرکت داشتند. گروه مداخله آموزش‌ها را در سیزده جلسه دریافت کرد؛ پرسشنامه‌ها در سه مرحله شروع، دو ماه بعد از شروع و شش ماه بعد از شروع تکمیل شد. ابزار جمع آوری داده‌ها شامل یک پرسشنامه دموگرافیک محقق ساخته و یک پرسشنامه 10 عاملی نگرش نسبت به اعتیاد بود. روایی و پایایی پرسشنامه نگرش سنج به ترتیب 0/90 و 0/91 بود. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون‌های تی زوجی و تی مستقل و تحلیل واریانس تک‌راهه و آزمون‌های تعقیبی توکی استفاده شد.

یافته‌ها: سربازان برگزیده در سه گروه آموزش (65 نفر)، گروه گواه درونی (64 نفر) و گروه گواه بیرونی (67 نفر) قرار گرفتند. مقایسه این سه گروه باهم نشان داد نگرش کلی به اعتیاد (0/001>P)، نگرش نسبت به مصرف مواد مخدر (0/001>P)، نگرش نسبت به علت مصرف مواد مخدر (0/001>P) نگرش نسبت به شخصیت فرد معتاد (0/004=P)، نگرش اجتماع نسبت به اعتیاد (0/001>P)، نگرش نسبت به ترک اعتیاد (0/001>P)، نگرش نسبت به گریز از اعتیاد (0/011=P) و نگرش نسبت به اعتیاد به عنوان راه حل در زندگی (0/007=P)، بهبود یافته و از نظر آماری معنادار بوده است.

نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که مداخلات آموزش مهارت زندگی بر تغییر و بهبود نگرش در میان سربازان آموزش‌دیده مؤثر است و می‌تواند نقش مهمی در کاهش سوء مصرف مواد مخدر در جامعه ایفا نماید.

متن کامل [PDF 722 kb]   (1827 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۲/۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۲/۸ | انتشار: ۱۳۹۲/۲/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

Designed & Developed by : Yektaweb