دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1390 )                   دوره، شماره، فصل و سال، شماره مسلسل | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دکترا دانشگاه آزاد اسلامی، گروه مدیریت خدمات درمانی، واحد علوم تحقیقات، تهران، ایران. ، masoudi_1352@yahoo.com
2- دکترای مديريت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشيار دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقاتj
3- کارشناس ارشد مديريت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقاتj
4- پزشک عمومی، مربی پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی
چکیده:   (5579 مشاهده)

 

هدف: حوادث ناشی از کار معضل مهمی برای سلامتی جمعیت شاغل است. هدف پژوهش حاضر بررسی ارتباط مدیریت درمان حوادث شغلی منجر به قطع عضو با نتایج این مراقبت‌ها بود.

 

روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه از نوع همبستگی است که به‌صورت تمام شمار بر روی پرونده‌های مصدومین حوادث شغلی قطع عضو شده مراجعه کننده به بیمارستان لاله طی سال‌های ۱۳۸۴ الی ۱۳۸۸ (135=N) انجام گرفته است. برای گردآوری داده‌ها از چک لیست محقق‌ساخته استفاده شد که روایی محتوایی آن از سوی خبرگان تأیید شد. در تجزیه و تحلیل اطلاعات از روش آماری آزمون خی‌دو و آمار توصیفی استفاده گردید.

 

یافته‌ها: نحوه مراقبت از عضو قطع شده با موفقیت عمل جراحی پیوند مجدد آن عضو ارتباط نشان داد (0/001>P) به‌طوری که ٪۹۵ مصدومینی که اصول مراقبت‌های اولیه در انتقال عضو قطع شده آنها رعایت شده بود، پیوندهای موفقیت‌آمیزی داشتند. نتایج درمان در اندام‌های بزرگ با فاصله زمانی وقوع حادثه تا شروع عمل جراحی ارتباط داشت (0/038=P).  نحوه ارجاع مصدومین تأثیری معنادار بر نتایج درمان نداشت، لکن ارجاع مستقیم از مراکز بهداشتی مستقر در محیط‌های کاری و محل حادثه نسبت به ارجاع از سایر بیمارستان‌ها نتایج پیوند موفقیت‌آمیزتری را نشان داد.

 

نتیجه‌گیری: با مدیریت صحیح مصدومین حوادث شغلی منجر به قطع عضو به ویژه مراقبت‌های اصولی و بهداشتی در هنگام انتقال، کاهش زمان انتقال و سازماندهی فرایند ارجاع می‌توان از معلولیت‌های بسیار و پیامدهای ناگوار آن جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 

واژه‌های کلیدی: مصدومیت شغلی، قطع عضو، نتایج درمان
متن کامل [PDF 596 kb]   (887 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۰/۶/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۸